Bătaie amicală! România, învinsă categoric de Olanda

Naționala de fotbal a României a fost învinsă de formația Olandei cu scorul de 3-0 (0-0), aseară, pe Arena Națională din București, într-un meci amical.

Olanda, echipă care a ratat calificarea la Cupa Mondială din 2018, s-a impus fără drept de apel, prin golurile marcate de Memphis Depay (47), Ryan Babel (56) și Luuk de Jong (81). Aceasta este prima înfrângere pentru selecționerul Cosmin Contra în patru meciuri.

Contra a făcut opt schimbări în ”unsprezecele” de start față de jocul amical cu Turcia (2-0), de la Cluj-Napoca, iar înaintea primului fluier l-a pierdut pe fundașul Bălașa, accidentat la încălzire.

Olanda a început mai bine, prima oportunitate a tricolorilor fiind un lob al lui Budescu (9) de la circa 40 de metri, pe lângă poartă. Pantilimon a fost salvator în două rânduri la poarta cealaltă, la șuturile lui Proepper (17) și Babel (20). România a mai avut o șansă bună în prima repriză, dar Budescu (22) a tras la colțul scurt, Cillessen reținând cu greu.

Olanda a deschis scorul chiar în debutul reprizei secunde, prin Depay (47), care a fructificat centrarea lui Berghuis. În min. 56, Olanda și-a dublat avantajul, Babel marcând simplu din centrarea aceluiași Berghuis. Luuk de Jong a marcat al treilea gol al olandezilor (81), după o lovitură liberă executată de Berghuis, care a furnizat astfel al treilea ”assist” în acest meci.

Luuk de Jong a fost aproape de a realiza ”dubla” în min. 88, când a scăpat singur cu Pantilimon, însă portarul nostru a deviat în corner.

România a învins Olanda o singură dată în 14 meciuri directe, în 2007, la Constanța, în preliminariile EURO 2008 (1-0). Olanda a reușit aseară a zecea victorie în fața tricolorilor.