Cantonament de echipă mare, în Slovenia

FC Hermannstadt revine azi în țară, după un cantonament de echipă mare, desfășurat în perioada 5-16 iulie în Rogla, Slovenia. Cu Dani Coman în funcția de președinte și Marius Măldărășanu, antrenor principal, echipa sibiană are ca obiectiv revenirea în prima ligă.

Cu un lot mult schimbat față de sezonul anterior, echipa pregătită de Marius Măldărășanu a avut parte de un cantonament intens, în Slovenia, cu antrenamente susținute și jocuri amicale în compania unor adversari valoroși. În această vară, FCH a renunțat la prelungirea înțelegerilor contractuale cu 15 jucători. Fundașii Claudiu Belu-Iordache, Adrian Scarlatache, mijlocașii Aias Aosman și Billal Sebaihi și atacantul Yazalde Gomes au plecat imediat după încheierea campionatului. „Portarii Cristiano Figueiredo și Ionuț Rus, fundașii Ousmane Viera, Patricio Matricardi, mijlocașii defensivi Răzvan Dâlbea, Romario Pires, atacanții Drazen Bagaric, David Mayoral, Goran Karanovic și Fabio Fortes și-au încheiat înțelegerile contractuale cu A.F.C.Hermannstadt. De asemenea, în aceeași situație se află și antrenorul Valentin Negru și preparatorul fizic Stelian Isac, care nu vor mai continua la FCH. Clubul nostru le mulțumește acestora pentru munca depusă și le transmite mult succes în noile provocări!”, anunța FC Hermannstadt, înainte de cantonament.

Lotul pentru noul sezon

FC Hermannstadt a deplasat în Slovenia un lot format din 25 de jucători: portarii Ionuț Pop și Vlad Muțiu de la  ”U” Cluj), fundașii Gheorghe Tomșa (de la CFR Cluj), Fabrizio Constantin (de la Unirea Bascov), Florin Bejan (de la Dinamo), Ionuț Stoica, Paul Antoche (de la Farul), Saeed Ossah, Raul Opruț, Alde la andru Vodă, mijlocașii Baba Alhassan, Mino Sota (de la Metaloglobus), Andrei Lungu (de la Metaloglobus), Loren Niță, Petrișor Petrescu, Lucian Buzan, Silviu Balaure (de la  Astra), Ionuț Năstăsie (de la Campionii FC Argeș), Stanley Elbers, Alde la andru Oroian, Călin Popescu și atacanții Cosmin Bucuroiu (de la Unirea Bascov), Valentin Buhăcianu (de la UTA), Stjepan Plazonja și Adrian Șter. Conducerea tehnică este formată din Marius Măldărășanu (antrenor principal), Laurențiu Costache, Marian Rada (antrenori secunzi), Florin Berța (antrenor portari), Dragoș Rusu (medic sportiv), Georghe Halmaghi și Mircea Fățan (masori).

Din lot lipsește Andrei Sîntean, care se pregătește cu naționala României pentru participarea la Olimpiada de la Tokyo.

Ultimul venit

În timpul cantonamentului, s-a alăturat lotului și fundașul Alexandru Pantea (17 ani), venit sub formă de împrumut de la FCSB. „Evoluează pe partea stângă a terenului, dar are un joc la fel de bun pe ambele picioare și poate acoperi astfel și partea dreaptă a defensivei. Alex a evoluat până acum la F.C.S.B., unde a bifat 11 prezențe în ultimele două sezoane, inclusiv 21 de minute într-un meci din preliminariile Europa League. Tânărul fundaș este internațional România U19 și este cotat la suma de 150.000 de euro pe siteurile de specialitate“, a anunțat FCH pe site-ul oficial.

Meciuri amicale

Pe lângă antrenamente intense, echipa sibiană a disputat în Slovenia și câteva amicale, pentru a suda relațiile de joc în timpul rămas până la startul sezonului fixat pentru 31 iulie. În urmă cu o săptămână, a întâlnit NK Hrvatski Dragovoljac, echipă nou promovată în prima ligă croată. Elevii lui Măldărășanu au cedat cu 1-0, cu gol încasat în prima repriză. „Antrenorul Marius Măldărășanu a utilizat în cele două reprize toți jucătorii pe care îi are în lot, într-un meci în care ai noștri au avut posesia în cea mai mare parte a celor 90 de minute și au creat 15 șanse clare de gol“, au transmis reprezentanții FCH, după meci.

Două egaluri și o înfrîngere

Duminică, FCH a avut parte de o dublă în compania echipei de prima ligă maghiară Paksi FC. În primul joc, a condus la pauză cu 1-0, gol Silviu Balaure (‘40), dar a încheiat la egalitate după o reușită a adversarilor în minutul 65. Măldărășanu tocmai efectuase toate schimbările permise, pentru a da o șansă tuturor jucătorilor. În după-amiaza aceleiași zile, Paksi FC ne-a „curentat“, scor 4-0.

Ultimul joc test a avut loc miercuri, când FCH a întâlnit NK Dob, echipă din liga secundă din Slovenia, pe Stadionul Ljublljanska Cesta din Dob. Fără Sîntean – la lotul olimpic și Elbers, Șter, Issah, Bucuroiu – accidentați, Măldărășanu a început cu Pop – Pantea, Bejan, Antoche, Tomșa – Sota, Alhassan, Năstăsie – Balaure, Petrescu, Buhăcianu. Rezerve: Muțiu, Stoica, Lungu, Niță, Plazonja, Buzan, Opruț, Popescu, Oroian, Vodă, Constantin. S-a încheiat 0-0, dar aveam șansa victoriei pe final, Alexandru Oroian ratând un penalty în minutul 80.

Până la plecarea în cantonamentul din Slovenia, FC Hermannstadt disputase un singur meci de verificare în România, cu Gaz Metan Mediaș, pe care a învins-o la un gol diferență, 1-0 (gol Opruț – min 31).

Liga 2

Noul sezon al Ligii 2 începe sâmbătă 31 iulie 2021, într-un sistem asemănător celui recent încheiat. Decizia a venit în cadrul unei ședințe de Comitet Executiv în care majoritatea cluburilor și-au pus mari speranțe, dorind modificarea sistemului în așa fel încât și în play-out să aibă loc meciuri tur și retur, ca în play-off. Până la urmă a rămas la fel ca sezonul trecut. Sunt 20 de echipe la start, se va juca doar turul, adică 19 etape, sistem care a produs nemulțumiri privind modul de departajare la final, în caz de egalitate între formații. Primele 6 clasate în sezonul regulat vor juca în play-off, în sistem tur-retur, iar echipele de pe locurile 7-20 vor fi repartizate în două serii de play-out, urmând a disputa doar meciuri tur.

Vor promova în Liga 1 echipele aflate pe locurile 1 şi 2 din Liga 2, urmând ca echipele clasate pe locul al 3-lea și al 4-lea să dispute baraj în două manşe (tur-retur) cu echipele clasate pe locurile 8, respectiv 7 în play-out-ul Ligii 1.