CSU Atlassib Sibiu pierde la un punct confruntarea cu Oradea

Meci cu final extrem de intens la Oradea, acolo unde baschetbaliștii de la CSU Atlassib Sibiu a pierdut la doar un punct, partida împotriva CSMU. Sibienii au avut o revenire spectaculoasă pe final, când au reușit să preia conducerea. CSU Atlassib a plecat la Oradea fără Flavius Lăpuște, jucător de care CSU Atlassib Sibiu s-a despărțit vineri, de comun acord.

Sibienii au plecat optimiști la Oradea, pentru a disputa partida care s-a înscris în etapa a XVII-a a campionatului. După ce în tur, sibienii au reușit victoria la două puncte, în meciul de vineri seară, gazdele au arătat că vor să își ia revanșa. După un prim sfert de joc extrem de echilibrat, orădenii s-au distanțat pe parcurs, reușind să conducă chiar și cu aproape 20 de puncte. Pe final, apărarea agresivă a CSU Atlassib Sibiu a dat roade, gazdele reușind să înscrie doar 18 puncte, comparativ cu sibienii care au punctat 33, și au reușit să conducă pe finalul partidei. Gazdele și-au adjudcat victoria printr-un coș reușit cu câteva secunde înainte de sfârșitul meciului. CSMU Oradea-CSU Atlassib Sibiu s-a terminat 84-83 (21-21, 19-9, 26-20, 18-33).
„Am avut procentaje mizerabile în acest meci. În prima repriză cred că am avut 6/20 la aruncările de două puncte și 2/10 la trei puncte. Nu cred că pot să exprim în cuvinte cât de modești am fost la finalizare în prima repriză. În schimb, Oradea a avut procentaje mai bune și mai multe recuperări. Probabil raportul recuperărilor a fost atât de mare și prin prisma faptului că noi am jucat în formulă scundă pe parcursul sfertului 4. După coșul lui Nuhanovic nu am mai avut posibilitatea să cer timp de odihnă deoarece le folosisem pe toate pe revenirea din sfertul 4. Am încercat revenim și aproape am reușit să câștigăm pe fondul unui joc cu patru oameni mici. Ultima acțiune a decis soarta meciului, la fel ca și în tur. De această dată Oradea a avut ceva mai mult noroc pe final. Este al 4-lea meci consecutiv între aceste echipe care se termină la diferență de o posesie. Probabil singurul avantaj după acest meci va fi dacă la finalul sezonului regulat suntem la egalitate în doi cu Oradea. În acest caz vom fi avantaj. Pe de altă parte trăiesc genul de moment în care îmi spun că dacă pierdeam cu 15-20 puncte nu aș fi avut asemenea regrete. Pot să spun că parcurgem un sezon în care ajungi să depinzi de o aruncare. De exemplu, ce s-a întâmplat în acest meci, te poate duce pe locul 3 sau te poate duce pe locul 8. Putem să spunem că o aruncare stabilește acest lucru. Felicit Oradea pentru acest succes”, a declarant Miodrag Perisic, antrenorul CSU Atlassib Sibiu.
Antrenorul gazdelor a declarat că își dorea mult această victorie. „Este cea mai importantă victorie pentru noi în actuala ediție de campionat. Nu pentru modul în care s-a terminat ci pentru că era absolut obligatoriu să câștigăm meciul cu Sibiul. Am spus băieților toată săptămâna acest lucru. Am jucat foarte bine pe parcursul primelor trei sferturi. În cel de-al 4-lea am făcut-o mult mai puțin bine, dar să știți că este explicabil tot ce s-a întâmplat. Însă, din fericire, pot să spun că am avut noroc cu avantajul de 16 puncte avut la un moment dat. Dacă era doar 12 nu cred că mai câștigam acest meci. Era absolut firesc să se întâmple acest lucru. Noi am jucat fără conducător de joc clasic, iar ceilalți jucători scunzi ai noștri au acumulat un număr enorm de minute în ultima perioadă. Cred că am stabilit un record în ideea în care am câștigat meciul cu 28 de posesii pierdute. Am mai avut un meci câștigat în trecut cu 24 posesii pierdute. Până la urmă victoria este victorie. În ciuda victoriei conturate în aceste condiții consider că am meritat acest succes. Asta este părerea mea. Desigur, dacă pierdeam acest meci aș fi spus același lucru, dar nu mai conta pentru nimeni”, a spus Cristian Achim, antrenor CSM-U Oradea.
Au marcat pentru CSU Atlassib Sibiu: Milos Bojovic 32 de puncte, Matija Ceskovic 26p, Christofer Lee 9p, Octavian Popa Calotă 6p, Brandon Johnson 4p, Gediminas Zyle 4p și LeRoy Hurd 2p.
Referitor la despărțirea de comun acord de Flavius Lăpuște, conducerea CSU Atlassib Sibiu îi mulțumește jucătorului pentru sprijinul și dăruirea pe care a avut-o față de echipă.
Următorul meci al CSU Atlassib Sibiu este programat să aibă loc vineri, 6 februarie 2015, de la orele 18:00, la Sala Transilvania, acolo unde sosește U Banca Transilvania Cluj Napoca. Biletele pentru această partidă se vor pune în vânzare începând de luni, 2 februarie, la sediul Clubului din str. Rennes, nr.2, de luni până joi între orele 8 și 16, iar vineri de la 8 la 13. De asemenea, cei interesați le vor putea achiziționa și direct de la Sala, înainte cu o oră de începerea partidei.