CSU Sibiu, calificată în Final 8-ul Cupei României

Baschetbaliștii sibieni au învins, la general, în dubla manșă, pe Dinamo București, adversarii din Cupa României.

BC CSU Sibiu este, astfel, calificată mai departe, după o victorie la 18 puncte, pe teren propriu, și o înfrângere, în deplasare, în meciul disputat miercuri seară, la București, scor 76- 83 (28-19, 11-28, 18-19, 19-17). După un prim sfert  bun, în care elevii lui Dan Fleșeriu au arătat bine în teren și au reușit să se distanțeze clar de gazde, scor 28-19, sfertul al doilea nu a mai semănat deloc cu primele 10 minute, iar la pauză Dinamo prindea curaj și spera la o calificare, în ciuda avantajului sibienilor din meciul tur. După pauză, lucrurile au continuat să se complice pentru sibieni, dar partida s-a tranșat la final când Dinamo a reușit victoria, dar diferența de 7 puncte a fost insuficientă pentru a se califica mai departe în Cupa României. Pentru CSU Sibiu au marcat: Bogdan Popescu 18p, Boris Lalovic 16p, Igor Mijajlovic 12p, Kevin Hardy 10p, Christopher Cooper 10p, Radu Paliciuc 8p, Mirel Dragoste 2p. Următorul meci pe care BC CSU Sibiu îl va disputa se joacă luni, de la ora 19.45, pe teren propriu, cu CSM CSU Oradea. Biletele se pot achiziționa de la sediul clubului (str. Rennes, nr. 2), dar și de pe www.csusibiu.ro sau www.kompostor.ro. Partida va fi transmisă în direct pe Digisport.