CSU Sibiu rămâne neînvinsă pe teren propriu

Victorie și în meciul cu Piteștiul! BC CSU Sibiu rămâne neînvinsă pe teren propriu după ce s-a impus în partida cu BCM U FC Argeș Pitești, scor 79-71(19 – 18, 20 – 27, 20 – 7, 20 – 19), într-o atmosferă extraordinară făcută de suporteri. În etapa viitoare, echipa noastră joacă în deplasare, la Timba Timișoara.

Partida de aseară se anunța a fi una intensă. Baschetbaliștii sibieni au intrat bine în joc, însă oaspeții au ținut aproape. Apărarea agresivă a celor de la Pitești le-a permis să depășească Sibiul în cel de-al doilea sfert, iar BCM U Pitești a intrat la pauză cu avantaj de 6 puncte. Dar Sibiul nu a cedat și a revenit mai montat de la vestiare, reușind să marcheze 15 puncte consecutiv. Oaspeții n-au reușit să pună pe tabelă decât 7 puncte în sfertul al treilea, astfel că echipa noastră trecea la conducere, sfertul al treilea terminându-se cu un parțial de 20-7. În ultimele 10 minute regulamentare, Piteștiul a încercat să revină, însă sibienii au controlat finalul de partidă și s-au impus la 8 puncte diferență.

”Mă bucur că am reușit să câștigăm cu Piteștiul, pentru că era una dintre echipele pe care nu le-am învins în sezonul actual și era un meci extrem de important pentru a ne asigura calificarea în primele șase echipe. Până la urmă, acesta este primul obectiv, să ne calificăm în primele șase. Dacă nu vom face surprize foarte mari, neplăcute, suntem deja acolo. Trebuie doar să păstrăm nivelul de joc și să nu ne pierdem concentrarea. De acum încolo, pentru câteva meciuri, jucătorii care au jucat mai puțin, mai ales românii, vor trebui să facă un pas mare înainte și să își arate valoarea, să poată pune umărul la victoriile echipei”, a spus Dan Fleșeriu, antrenorul BC CSU Sibiu.

Pentru BC CSU Sibiu au marcat: Tyler Laser 20p, Monyea Pratt 15p,  Radu Paliciuc 12p, Marcel Davis și Mirel Dragoste câte 10p, Christopher Cooper 6p, Lawrence Kinnard 5p, Bogdan Popescu 1p.

În etapa viitoare, BC CSU Sibiu se deplasează la Timișoara, acolo unde va disputa meciul din etapa a XVII, cu Timba Timișoara.