FC Hermannstadt, prima înfrângere în acest sezon

Echipa sibiană a pierdut, vineri, cu scorul de 2-1 meciul susținut în deplasare, pe terenul formației Unirea Jucu, contând pentru etapa a XIII-a a Ligii a III-a. Aceasta este prima înfrângere a lui FC Hermannstadt de la promovarea în cel de-al treilea eșalon.

Scorul a fost deschis de echipa sibiană, prin Daniel Tătar, în minutul 6. Unirea Jucu a egalat cu 3 minute înainte de pauză, prin Fertea, iar Cubleșan a marcat golul decisiv în minutul 58. Antrenorul principal al lui FC Hermannstadt, Marian Mărgărit, a folosit următoarea formulă de echipă: Zăvoi – Criștiu (Chifu), Oiță (I. Tătaru), Bratu, Medeșan (I. Petrescu) – R. Necșulescu, Dâlbea – Monea, Unguru (Neacșa), D. Tătar – Cîrstean.

FC Hermannstadt continuă să fie liderul clasamentului Seriei a V-a a Ligii a III-a, cu 31 de puncte. În etapa viitoare, a XIV-a, echipa sibiană joacă pe teren propriu cu ACS Comuna Recea. Meciul va avea loc sâmbătă, 26 noiembrie, de la ora 14:00, pe Stadionul ”Municipal”.