FOCUS | Sport extrem

Parcul de skateboarding de pe Coposu a fost renovat complet, după ce a fost declarat câştigător al proiectului „Save our Spot“, organizat de Burn Energy şi revista KingPin. Cu ocazia inaugurării a fost organizată şi o competiţie dotată cu premii în valoare de 2.000 euro, la care s-au înscris peste 60 de sportivi. La categoria sub 15 ani, pe locul întâi s-a clasat Octavian Schellander, fiind desemnat totodată şi deţinătorul celui mai bun trick, iar la categoria peste 15 ani prima poziţie a fost ocupată de Marius Diatcu, best trick-ul la această categorie fiind câştigat de Răzvan Popescu. Jurizarea a fost făcută de Jean-Marc Soulet, Rasmus Sand, Hugo Maillard, membri ai echipei internaţionale de sportivi profesionişti Burn care, spre încântarea spectatorilor, au făcut o demonstraţie ad-hoc.