Horațiu Ionescu Cristea a câștigat Trofeul Păltiniș 2016

Trofeul Păltiniș, a doua etapă a Campionatului Naţional de Viteză în Coastă 2016, a oferit un adevărat show automobilistic. Traseul dintre Rășinari și Păltiniș a atras nu mai puţin de 76 de concurenţi la start, iar frumoasele mașini și vremea deosebit de plăcută au făcut că spectatorii să fie prezenţi în număr mare pe marginea probei.

SB_0014La comenzile unui Ferrari 458 Challenge, Horațiu Ionescu Cristea a câștigat a doua  etapă a Campionatului Naţional de Viteză în Coastă Dunlop 2016, Trofeul Păltiniș. Lucian Răduț (Mitsubishi Lancer Evo VIII) s-a clasat pe cea de-a doua poziţie a clasamentului OPEN, având un ecart de doar șapte zecimi faţă de Horațiu Ionescu Cristea. Podiumul clasamentului general a fost completat de Armando Battocchi, pilotând un Ferrari 458 Challenge.

Campion pe 7

Campionul en-titre, Paul Andronic a aliniat la start noua sa mașina, Mitsubishi Lancer Evo VI și s-a clasat al șaptelea în clasamentul OPEN, în fața lui Andrei Șerban (Skoda Fabia) care a încheiat pe prima poziție în clasamentul autovehiculelor cu doua roți motrice F2. În clasamentul auotvehiculelor cu tracțiune spate, Horațiu Ionescu Cristea a fost cel mai rapid, fiind urmat de Armando Battocchi și de Matei Stancu.

La volanul unui Mitsubishi Lancer Evo X, Alexandru Mitroi a obţinut cel mai bun timp al grupei N și locul 6 în clasamentul OPEN. Călin Manițiu (Subaru Impreza N12) a ocupat a doua poziție pe podiumul grupei N, încheind pe 10 în clasamentul general. Grupa A a fost câștigată de Radu Ortelecan (Mitsubishi Lancer Evo VI), urmat de Sebastian Barbu (Citroen DS3 R3) și Bogdan Ungureanu (Mitsubishi Lancer Evo IX).

Bijuterii clasice la start

Întrecerea sibiană a avut pe lista de înscrieri și câteva bijuterii clasice. Volkswagenul Golf GTI pilotat de Dorin Alexandrescu a fost cel mai rapid „istoric”. Petru Constantinescu a terminat pe doi iar Costin Gănescu pe trei în această categorie.

Următoarea etapă a Campionatului Naţional de Viteză în Coastă Dunlop este programată să se desfășoare în weekendul 18-19 iunie la Brașov.