În tot răul e și un bine! BC CSU Sibiu va juca finala mică

BC CSU Sibiu pierde seria de semifinale cu CSM CSU Oradea și va lupta pentru bronz, în finala mică a Ligii Naționale de Baschet Masculin.

Tyler Laser / foto: Dragoș Dumitru

Ultima partidă din semifinale s-a consumat aseară, la Oradea, acolo unde gazdele și-au atribuit a treia victorie a seriei, cu scorul de 71-61 (13 – 16, 17 – 7, 27 – 18, 14 – 20).

”Felicitări echipei câștigătoare! Întotdeauna în baschet câștigă echipa mai bună. Indiferent ce s-ar spune, Oradea a reușit astăzi un joc mai bun, beneficiind de jucători cu mai mare experiență. Sunt mândru de jucătorii mei, la cât efort au făcut și la ce au reușit să facă. Nu ne-a ieșit decât primul sfert, atâta timp cât am respectat foarte bine planul de joc. În sferturile 2 și 3, Oradea a crescut intensitatea în apărare, mai ales, și nu am găsit alternative de a marca. Apoi, am început să jucăm foarte mult individual, iar asta ne-a costat. Sper să avem forța să luptăm pentru medalia de bronz și sper ca jucătorii mei să revină destul de repede, pentru că sunt extrem de dezamăgiți. Ne-am repetat, încă de la începutul sezonului, că vrem poziția 1, poate aceasta a fost o greșeala mea, că am cerut mereu să fim pe primul loc. Știm foarte bine că am început cu o victorie aici și am fost multă vreme în față pe primul loc. Ne-am irosit energia probabil, mai repede decât trebuia, având mereu o rotație mai scurtă decât cea a contra candidatelor noastre. Încă o dată felicitări Oradiei și mult succes în finală”, a spus Dan Fleșeriu, antrenorul principal al BC CSU Sibiu.

Pentru BC CSU Sibiu au marcat: Tyler Laser 17p, Lawrence Kinnard 16p, Monyea Pratt 14p, Chris Cooper 11p, Marcel Davis 2p, Mirel Dragoste 1p.

BC CSU Sibiu va juca primul meci din finala mică cu U-Banca Transilvania Cluj sau CSM Steaua Eximbank, în funcție de rezultatul dintre cele două echipe din cealaltă serie din semifinale. Finala mică se va juca după principiul „cel mai bun din 3 meciuri”, în datele de 3, 6 și 9 iunie.