Înfrângere la Galați pentru CSU Sibiu. Urmează meciul de acasă cu Craiova

Baschetbaliștii sibieni au pierdut partida din această seară, din deplasare la Galați, scor 67-62 (20-14, 12-17, 22-11, 13-20). Tehnicianul Dan Fleșeriu și-a criticat dur elevii: „arată ca niște jucători care abia s-au cunoscut!”.

„Studenții” revin la Sibiu, unde au de pregătit meciul de vineri, 8 decembrie, cu SCM U Craiova.

BC CSU Sibiu nu a fost în formă bună astăzi, la Galați, și a avut o prestație modestă în fața echipei gazdă, care a intrat extrem de motivată pe parchet. Galațiul a avut un început de meci bun, a condus în primul sfert, dar în al doilea, replica echipei noastre nu a întârziat să apară, Chiar și așa, tot gazdele urmau să intre la vestiare cu un minim avantaj la pauza mare, scor 32-31. Sfertul al treilea nu a fost de partea sibienilor, Phoenix Galați reușind să se distanțeze, scor 54-42, înaintea sfertului decisiv. Aproape de finalul partidei, echipa sibiană a reușit să egaleze la 58,  când mai erau mai puțin de 2 minute regulamentare, însă a fost lipsită de luciditate și inspirație, iar partida s-a încheiat în favoarea gazdelor.

Pentru BC CSU Sibiu au marcat: Tyler Laser 29p, Chris Cooper 13p, Mirel Dragoste 4p, Lawrence Kinnard 4p, Monyea Pratt 4 p, Marcel Davis 3p, Andrei Petică 3p, Radu Paliciuc 2p.

BC CSU Sibiu joacă pe teren propriu vineri, 8 decembrie, de la ora 18.30, cu SCM U Craiova. Biletele pentru această partidă s-au pus în vânzare online, pe www.csusibiu.ro și www.kompostor.ro, iar în măsura în care vor mai fi disponibile, se vor mai comercializa și înaintea partidei, la casieria Sălii Transilvania.