Peste 60 de elevi din județul Sibiu care au obținut rezultate deosebite la olimpiadele naționale și internaționale sau la concursuri şcolare în anul școlar 2016-2017, împreună cu profesorii lor îndrumători, au fost recompensați cu sume între 150 și 450 de lei.

Gala Olimpicilor 2017 a fost organizată, ieri, în sala festivă a Bibliotecii Județene ASTRA. Premiul cel mai mare, în valoare de 450 de lei, a fost primit de Ioan Raul Drăgoiu, de la Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” Sibiu, medaliat cu bronz la Olimpiada Internaţională de Astronomie şi Astrofizică desfășurată în decembrie 2016 în India.

Proiectul „Să susținem performanța în învățământul sibian“, inițiat de Inspectoratul Școlar Județean Sibiu, a fost susținut financiar anul acesta doar de Consiliul Județean, cu suma de 20.000 lei. Prezent la festivitate, vicepreședintele Wiegand Fleischer a fost de părere că posibilitățile financiare ale Consiliului Județean sunt limitate, însă pe viitor ar trebui să contribuie și Primăria Sibiu sau mediul de afaceri locali. „Știm că suma care a fost pusă la dispoziție pentru premiere poate nu este chiar la nivelul așteptărilor. Ne gândim și la acest lucru în perspectivă. Eu, personal, m-aș bucura în mod deosebit dacă mulți ar rămâne în Sibiu, dacă ar rămâne să învețe aici“, a spus Fleischer.


Lista câștigătorilor

Premiul obtinut Denumirea Olimpiadei/ Concursului Numele si prenumele elevului Clasa Unitatea de invatamant
MEDALIE DE BRONZ Olimpiada internaţională de astronomie şi astrofizică – BHUBANESWAR, INDIA – DECEMBRIE 2016 Drăgoiu Ioan Raul XI Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” Sibiu
Mențiune și  calificare OIAA 2017 Olimpiada Nationala de Astronomie si Astrofizica
Mentiune Concursul National de matematica si fizica Vranceanu-Procopiu
Mențiune și  calificare OIAA 2017 Olimpiada Nationala de Astronomie si Astrofizica Falotă Maria Celina IX Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” Sibiu
Mențiune și  calificare lot largit OISP Olimpiada Nationala Interdisciplinara Stiintele Pamantului Lupean Sebastian Teodor XI Colegiul Național ”Ghe. Lazăr” Sibiu
Mentiune Olimpiada Nationala de Chimie Lupean Sebastian XI Colegiul National „Gheorghe Lazar” Sibiu
Mențiune Olimpiada Nationala de Astronomie si Astrofizica Răhăian Rareș VII Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” Sibiu
I -proiect Alege este dreptul tau Băjenariu M. Ana Maria și  Popa Andreea XI Liceul Teoretic ”G. Gundisch” si
Colegiul Economic ”G. Barițiu” Sibiu
I Olimpiada Naţională de Limba Germană Maternă Dengel Christian X Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” Sibiu
I Olimpiada Naţională de Limba Germană Maternă Kielhorn Maya XII Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” Sibiu
I și III echipaj Educatie rutiera- proba arbitraj Luca Vlad XI Liceul Teoretic ”Axente Sever” Medias
I Speak Out (CAEN)- Secțiunea monolog Popențiu Vlad VII Colegiul Naţional „Gheorghe
Lazăr” Sibiu
II Speak Out (CAEN)- Secțiunea writing Popa Teodora VII Sc. Gimnaziala nr. 4, Sibiu
II Olimpiada Naţională de Limba Germană Maternă Prohaska Sara XI Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” Sibiu
II Speak Out (CAEN)- Secțiunea writing Voicu Diana Georgiana XI Colegiul Naţional „Gheorghe
Lazăr” Sibiu
II Concurs de proiecte antidrog Impreuna Baba Ștefana Andrada Lazăr Bogdan                     Stoica Eduard                   Sopa Ana Maria X Colegiul National O.Goga Sibiu
II – Proiect Olimpiada Naţională de Limba Germană Modernă Apolzan Oana XII Colegiul Naţional „Gheorghe Lazăr” Sibiu
II și III – proiect Olimpiada Naţională de Limba Germană Modernă Scutea Emilia X Colegiul Naţional „Gheorghe Lazăr” Sibiu
III Concurs național Next Generation Baba Ștefana X Colegiul Național O. Goga Sibiu
III Olimpiada Națională de limba engleză Badea Alexandru XI Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” Sibiu
III si premiu special Olimpiada Internationala de lectura Olimpiada de limba și literatura română si Olimpiada internațională de lectură DOBRIN V. IRINA VIII Școala Gimnazială „N. Iorga” Sibiu
III Olimpiada Naţională de Limba Germană Maternă Harro Nick VII Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” Sibiu
III Olimpiada Naţională de Limba Germană Modernă Mărginean Adriana Izabel IX Colegiul Naţional „Gheorghe Lazăr” Sibiu
III Educatie rutiera proba teorie și echipaj Nistor Flavius XI Liceul Teoretic ”Axente Sever” Medias
III Concurs de creativitate în limba engleză Speak Out Pădurean Anisia-Maria V A Colegiul Național „Octavian Goga” Sibiu
III Proiecte de mediu Poftodor Teodora si Bajenaru Ana Maria liceu Liceul Teoretic Gundisch Gustav Cisnadie
 III Olimpiada Nationala Istorie Diaconu Mihai X Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” Sibiu
Mentiune Olimpiada Națională de limba engleză Baciu Sebastian Valentin X Colegiul National “Gheorghe Lazar”
Mentiune Olimpiada Nationala la disciplinele din aria curriculara „Tehnologii” Bleahu G. Maria Diana XI Liceul Tehnologic „Şcoala Naţională de Gaz”,  Mediaş
Mentiune Olimpiada Nationala de Fizica Bucuţa Victor Andrei X Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” Sibiu
Mentiune Olimpiada Nationala la disciplinele din aria curriculara „Tehnologii” Bugner I. Florin Gheorghe XI Liceul Tehnologic „Avram Iancu” Sibiu
Mentiune Olimpiada Nationala la disciplinele din aria curriculara „Tehnologii” Danciu Flavius XII Liceul Tehnologic „Şcoala Naţională de Gaz”,  Mediaş
Mentiune Olimpiada Nationala de Fizica Gorcea Alex Ioan VI Colegiul National „Gheorghe Lazar” Sibiu
Mentiune Concurs National Istorie si socitate in dimensiune virtuala Iordache Radu Daniel XI Colegiul Tehnic Energetic
Mentiune Concursul National de Chimie „Petru Poni” (filiera tehnologica) Mihaltan Traian Mihai XI Colegiul Tehnic „Mediensis” Medias
Mentiune Olimpiada Nationala la disciplinele din aria curriculara „Tehnologii” Neagu S. Savu Florin XII Liceul Tehnologic „Şcoala Naţională de Gaz”,  Mediaş
Mentiune Olimpiada Națională de limba engleză Ordean Daniel IX Colegiul National “Gheorghe Lazar”
Menţiune Olimpiada Naţională de Interpretare Vocală, Instrumentală şi Studii teoretice muzicală BALTEŞ IOSIA XII Liceul de Artă Sibiu
Menţiune Olimpiada Naţională de Limba Germană Modernă Georgescu Adela Iulia XI Colegiul Naţional „Gheorghe Lazăr” Sibiu
Menţiune Olimpiada Naţională de Limba Germană Maternă Gyarmati Robert VIII Şcoala Gimnazială „Nicolae Iorga” Sibiu
Menţiune Olimpiada Naţională de Arte Vizuale şi Istoria artelor LUTSCH ANDREEA IOANA XII Liceul de Artă Sibiu
Menţiune Olimpiada Naţională de Arte Vizuale şi Istoria artelor POSTOLACHI ANA XI Liceul de Artă Sibiu
Mențiune Olimpiada de limba și literatura română Cicur Oana IX Colegiul Național „Octavian Goga” Sibiu
Mențiune Olimpiada de limba latină Cîrstina Miruna Alexandra X Colegiul Național O. Goga Sibiu
Mențiune Proiecte de mediu Dancășiu Flavius și Rusu Andrei VII Liceul Teoretic Gundisch Gustav Cisnadie
Mențiune Olimpiada Națională de limba franceză Micu Mihnea Andrei VIII Școala Gimnazială „N. Iorga”
Mențiune Olimpiada de limba și literatura română Șofariu Adrian VI Școala Gimnazială „N. Iorga” Sibiu
Mențiune Olimpiada Națională de limba franceză Teleabă Daria VII Școala Gimnazială „N. Iorga”
Mențiune Olimpiada Națională de Matematică Vințan Radu XII Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” Sibiu
Mentiune Concursului național de comunicări științifice pentru elevii din clasele liceale (chimie) Aftenie O. Ana Maria   Băjenariu M. Ana Maria XI Liceul Teoretic Gundisch Gustav Cisnadie
Mențiune Olimpiada Națională de limba franceză Zaharie Alin-Daniel XI Colegiul Național „O. Goga”

 

Lasă un răspuns