SÂMBĂTĂ, 25 mai 2013

GURA RÎULUI

10:00 – Centrul Comunei – Expoziţie de Fotografii – „Chipuri din Mărginime” – Dumitru Budrala

 

10:00 – Căminul Cultural din Gura Rîului

 

Proiecţie filme pentru copii – Caravana Astra Film – Astra Film Junior

DIMINEŢILE Lumii. Statele Unite ale Americii

DIMINEŢILE Lumii. Senegal

ESPERANTO, COPIII APEI. Rachid şi seceta – Maroc

11:00 – Şcoala Generală  din Gura Rîului – Ateliere pentru copii:

Biblioatelier de creație  literară – „Poveşti din Inima Pădurii”

Atelier de creație literară – ”Despre sufletul poeziei populare”

Atelier de meșteșuguri, tradiții populare, pictură pe sticlă

Atelier aeromodele, navomodele și cultură românească

19:00 – Platoul de la Baraj – Picnic Gurănesc

20:00 – Platoul de la Baraj – Concert de muzică folk

21:00 – Platoul de la Baraj  – Filme Documentare „Satul de demult” și „La drum”

CISNĂDIE 15.00 –Parcul Măgura – Zilele Cetății Cisnădie – invitat special Cristian Pomohaci

SĂLIȘTE – 16.00 – Livada „La Marmeladă” a Complexului Agroturistic Săliște: „Picnic în Cindrel”

JINA – 16.00 – 21.00 – Vizitarea muzeului pastoral al familiei Morariu

SADU –16.00 – Curtea școlii – Lansare de carte, studio etnomuzicologic si sociologic – Ion I. Lotreanu,  Expoziție desene, Spectacol Ansamblul „Valea Sadului”

CRISTIAN –  19.00 – Biserica Evanghelică – Concert „Ora de Muzică Clasică”

DESCHIDEREA OFICIALĂ:

TĂLMACIU 12.30 – Căminul Cultural – Festivalul “LA IZVORUL DORULUI” – ediția a VIII-a

–  Spectacol susținut de elevii Școlii Populare de Arte

RĂȘINARI – 11.00 – Casa Memorială Octavian Goga, simpozion – „Zilele Culturale Octavian Goga”

DUMINICĂ, 26 mai 2013

GURA RÎULUI

11:30 – Centrul Comunei – Spectacol Fanfară Tradițională din Jina, Jocul Junilor din Gura Râului

12:00 – Dezvelirea plăcilor memoriale Ioan Macrea și Nicolae Hanzu

Brunch în curtea casei lui Ioan Macrea (participă Junii Sibiului, Veteranii şi Junii de la Gura Râului)

DESCHIDERE OFICIALĂ

14:00 – Inaugurarea Căminului Cultural

– Spectacole Folclorice susținute de Corul Școlii, Ansamblul de Fluierași, Ansamblul de Dansuri Populare ”Bujorul de Munte”.

– Spectacol susținut de Ansamblul Folcloric Profesionist ”Cindrelul-Junii Sibiului” și Ansamblul Veteranii Junii Sibiului

– Invitat special: Nineta Popa

17:00 – Joc în Pavilion

CISNĂDIE – 14.00 – Parcul Măgura  – Zilele Cetății Cisnădie

–  Spectacol susținut de Elevii Școlii Populare de Arte, Ansamblul Folcloric „Crișana” din Oradea și Ansamblul Folcloric Profesionist „Cindrelul Junii Sibiului”

SĂLIȘTE – Biblioatelier “Copacul cu cuvinte frumoase” şi lansare de carte

SIBIEL

10.00 – Slujba la biserica

12.00 – predarea trofeului “Mărul de aur” şi aşezarea lui în Muzeul din sat, vizitarea Muzeului de Icoane pe Sticlă

13:30 – Căminul Cultural Sibiel

Decernarea Premiilor Uniunii Scriitorilor – Filiala Sibiu

Spectacol susținut de formația de dansuri populare „Mărginenii” din Săliște

 

New layer…

Lasă un răspuns