România, reprezentată din nou în semifinalele Sibiu Open

Victoria entuziasmantă a lui Dragoș Dima în meciul de ieri a făcut ca România să fie din nou reprezentată în penultimul act al celui mai important turneu de tenis masculin al țării, Sibiu Open.

Dragoș Dima / foto: Dragoș Dumitru

Sferturile de finală ale turneului au fost, de departe, cele mai disputate partide din această ediție a turneului. Toate cele patru sferturi de finală s-au disputat în trei seturi, solicitând la maxim cei opt jucători ce s-au calificat în această fază a competiției.

Primul sfert de finală a adus față în față doi jucători ce s-au autodepășit în acest turneu. Jelle Sels, din Olanda, a intrat pe tabloul principal la Sibiu Open după ce și-a câștigat locul în turneul de calificări. În sferturi a întâlnit un alt jucător puțin probabil pentru această fază a competiției, pe spaniolul Barranco-Cosano, apărut pe tablou din postura de lucky-loser. Deși a pierdut primul set cu 3/6, olandezul a revenit și a câștigat următoarele două seturi cu 6/2, 6/4. Disputa iberică dintre spaniolul Pedro Martinez și portughezul Pedro Sousa, favoriți 7 respectiv 3 la câștigarea competiției a fost și mai disputată. Spaniolul a închis primul set cu 6/4. Portughezul a împins apoi setul secund în tiebreak și a forțat un set decisiv în care a cedat însă inițiativa iar Martinez nu a cedat nicio minge și a câștigat setul cu 6/2.

Djere/Rosol / foto: Dragoș Dumitru

Meciul vedetă al zilei a adus față în față doi jucători ce au împreună peste 36 de participări la turnee de Grand Slam. Lukas Rosol, campion mondial în Cupa Davis cu echipa Cehiei l-a întâlnit pe principalul favorit la câștigarea Sibiu Open și, în același timp, cel mai bine clasat jucător în clasamentul ATP, Laslo Djere. Experiența lui Rosol a fost decisivă în primul set. La mijlocul setului cehul a făcut break și n-a cedat avantajul câștigând setul cu 6/3. Ca și în partida anterioară, Djere a fost nevoit să își crească nivelul jocului ca să revină în meci și a reușit să oprească tirurile cehului și să câștige cu 6/4 setul secund. După un avertisment primit din partea arbitrului în debutul setului 3, Rosol și-a pierdut complet concentrarea iar ultimul set s-a încheiat cu un sec 6/0 iar Djere avansează în semifinale. În cazul în care va câștiga turneul de la Sibiu, sârbul îi va depăși în clasamentul ATP pe Berdych și Tsonga.

Laslo Djere / foto: Dragoș Dumitru

Ultimul meci al zilei a fost și cel mai gustat de către public. Singurul român rămas în competiție, Dragoș Dima, l-a întâlnit pe Kamil Majchrzak. Polonezul a făcut zile fripte românilor în ultima săptămână, el fiind cel care a câștigat partida decisivă din Cupa Davis România-Polonia, reușind să îl învingă pe Adrian Ungur și să câștige disputa pentru Polonia. Iar după primul set părea că va continua să facă victime printre jucătorii români. Un sec 6/0 iar speranțele erau minime pentru Dragoș. Însă al doilea cel mai bine clasat jucător român în clasamentul ATP a luptat pentru fiecare minge în setul secund. A dus setul în tie-break și a câștigat iar în setul III a arătat o defensivă de fier și a sancționat fiecare eroare a adversarului. Ultimul set s-a încheiat 6/3 iar România are, din nou, un reprezentant în semifinalele turneului de la Sibiu.

„Incredibilă victorie a reușit Dragoș ieri! Plină de suspans, a reușit să întoarcă rezultatul de la minge de meci, este al doilea meci consecutiv în care reușește această performanță, și sunt sigur că există foarte puțini jucători în lume care au reușit două victorii consecutive în același turneu într-o astfel de manieră. Dragoș Dima a răzbunat înfrângerea României în meciul de Cupa Davis contra Poloniei de duminica trecută de la Cluj, acest Majchrzak reușind victoria decisivă a Poloniei la scorul general de 2-2. În primul rând mă bucur că am decis să îi ofer un Wild Card lui Dragoș, iată, se dovedește ca am fost foarte inspirat, și nu în ultimul rând mă bucur să avem din nou un român în fazele finale ale turneului Sibiu Open și fac un apel la iubitorii tenisului să vină astăzi să susțină performanța românească în semifinala Sibiu Open a lui Dragoș Dima contra spaniolului Pedro Martinez. Vă așteptăm să susținem România, astăzi, la Sibiu Open!”, spune directorul turneului, Marius Vecerdea.

Partidele încep astăzi la ora 12 cu finala turneului de dublu. Finala îi aduce față în față pe principalii favoriți, cuplul german K. Krawietz / A. Mies împotriva favoriților trei, T. Bednarek (POL) / D. Pel (NED). Partida de dublu va fi urmată de semifinala Dima/Martinez și meciul Djere/Sels. Accesul la meciuri se face cu bilet, prețul unui bilet este 20 de lei și pot fi achiziționate de la recepția Tenis Club Pamira, str. Calea Șurii Mici, nr. 39. Mâine, marea finală a turneului Sibiu Open va începe la ora 15 și va fi transmisă în direct pe Televiziunea Română și pe Digisport.

Sibiu Open este un eveniment cofinanțat de Consilul Local Sibiu și Primăria municipiului Sibiu prin Agenda Sport.