Sibiul a fost in premiera gazda Campionatului National de Juniori U18 la tenis

Sibiul a fost in premiera gazda Campionatului National de Juniori U18 la tenis. Dupa o saptamana plina cu foarte multe meciuri spectaculoase, cu peste 100 de participanti din toata tara, tenisul de camp si-a desemnat campionii nationali la juniori pana in 18 ani. Duminica, 12 mai, au avut loc fazele finale. Judetul Sibiu a fost foarte bine reprezentat in acest an, obtinand nu mai putin de 5 medalii, cu sportivi clasati pe podium pe toate tablourile de concurs.

La finale au fost prezenti primarul Sibiului, Klaus Iohannis, si presedintele Federatiei Romane de Tenis, George Cosac.
Trofeul si tricoul de campion national la baieti a fost inmanat chiar de catre Klaus Iohannis, sportivului Apostol Bogdan de la Dafora Medias, iar trofeul si tricoul de campion national la fete a fost inmanat de catre George Cosac, sportivei Ioana Ducu de la Sportul Studentesc.
Finala la baieti a fost una extrem de disputata cu rasturnari de scor si pe alocuri chiar dramatica, sportivul de la Medias reusind sa castige dupa ce a salvat doua mingi de meci, scor final 5-7, 7-5, 6-4.
In finala la fete, Ioana Ducu a castigat in doua seturi, 7-5 6-2, contra Irinei Bara, de la Dafora Medias.