Start perfect în Liga 2 / FC Hermannstadt și CS Comunal Șelimbăr au câștigat în etapa de debut, 2-1 cu FC Buzău, respectiv 3-1 cu Dacia Unirea Brăilă

FC Hermannstadt a întâlnit-o „acasă“, la Mediaș, pe FC Buzău, echipă aflată sub comanda lui Cristi Pustai.

Sub presiunea obiectivului din acest sezon – promovarea, sibienii au început destul de prudent. Și-au testat în meci oficial jocul de posesie, au urcat încet-încet în jumătatea adversă, însă tocmai când să înceapă presiunea la poarta buzoiană, pe un contraatac, Cristi Ciobanu a prins un șut perfect de la 18 metri în dreapta lui Pop, deschizând scorul. 0-1, împotriva cursului jocului.

Reacție rapidă

Cu o micuță dar inimoasă galerie în tribunele stadionului din Mediaș, trupa lui Măldărășanu a reacționat rapid, în 2 minute fiind deja cu ocazie la poarta oaspeților. Din fericire, a reușit să și egaleze chiar înainte de pauză, cum e mai bine în fotbal. A fost un atac reușit pe partea dreaptă, cu un triunghi de pase care l-a făcut scăpat pe Pantea aproape de careu, centrarea acestuia găsindu-l pe Balaure în 6 metri, în poziție centrală: 1-1.

Bucuria revenirii în joc s-a manifestat din plin la cabine, de unde a ieșit o echipă sibiană și mai determinată. Cireașa de pe tort a pus-o Alhassan, care a marcat un „golazo“, șut cu efect din 19 metri, lateral stânga, care s-a dus fix la viclu, în colțul lung.

Bucuria lui Măldărășanu

”Pot să mă bucur, pentru că viața noastră, a antrenorilor, este destul de scurtă și am trăit periculos. Am început meciul bine, pe o căldură insuportabilă și exact la ce ne așteptam, acel joc de tranziție pozitivă și contraatac pe care știam că îl vor practica, au ajuns în preajma careului și am luat un gol. Felicit băieții pentru că au avut puterea de a reveni, ca și efort, ca și atitudine, ca joc, pentru că au fost momente bune, dar cel mai mult sunt dezamăgit de perioada în care am avut superioritate. O echipă care are o posesie foarte bună 11 contra 11, de-a lungul meciurilor amicale și chiar și azi, pe urmă să nu poți să ții mingea, asta mi-a dat un pic de teamă, datorită presiunii obiectivului. Sper să reglăm și, odată cu această victorie, încrederea jucătorilor să fie din ce în ce mai mare”, a declarat Marius Măldărășanu, după meciul de la Mediaș.

Prima în clasament

La Avrig, acolo unde joacă partidele de acasă, CS Comunal Șelimbăr a prins startul perfect de sezon, în duel cu o altă nou-promovată, Dacia Unirea Brăila. Cu un lot echilibrat format din jucători foarte tineri, dar și fotbaliști cu mare experiență, echipa pregătită de Eugen Beza a câștigat cu 3-1, scor care a plasat-o, după prima rundă, pe prima poziție a clasamentului.

Meciul a început, și pentru Șelimbăr, de la 0-1, în urma unui gol încasat de la ex-dinamovistul Raphael Stănescu, în minutul 12. Șocul a fost depășit însă cu multă răbdare, grație experienței unui Curtean, Vișa, Vâtcă sau Tătar. Șelimbărul a echilibrat, iar după pauză a explodat pur și simplu, cu 3 goluri marcate în decurs de numai 4 minute. Andrei Roșu 56′, iar apoi Nicolas Antone 57′ și 59′, au înscris pentru o victorie istorică, prima din Liga 2 pentru comuna cu peste 10.000 de locuitori.

Debut de vis

Succesul este cu atât mai notabil cu cât golurile gazdelor au venit de la jucători foarte tineri, aruncați în luptă de Beza încă din primul minut. Andrei Roșu are doar 20 de ani și este născut la Alba Iulia, iar autorul dublei, Nicolas Antone, are doar 18 ani și a fost împrumutat pentru un sezon de la Kids Tâmpa Brașov. „Nu mă așteptam la un așa debut. Eu mereu vreau să-mi ajut echipa prin prestațiile mele, prin goluri, prin pase de gol, și sunt foarte bucuros că am reușit să dau două goluri la debutul în Liga a 2-a“, a declarat Antone, după meci.

Credit tinereții

De notat că, în runda inaugurală, Eugen Beza a semnat debutul în Liga 2 a nu mai puțin de 5 jucători. Este vorba despre Nicolas Antone, Andrei Roșu (titulari), Alexandru Luca, Alexandru Badea și Cătălin Tineiu. „Au fost oamenii potriviți la locul potrivit. Au desăvârșit acțiunile colective ale echipei și mă bucur foarte mult pentru ei, mai ales că sunt jucători tineri. Sper, prin reușite lor, să le dea mai multă încredere, să aibă mai multă personalitate, pentru că, până la urmă, fotbalul e un joc și la vârsta asta trebuie să se bucure de el”, a spus Beza despre Antone și Roșu.

Pentru runda a 2-a, CS Comunal Șelimbăr se va deplasa la Unirea Slobozia. Săptămâna viitoare, va debuta și în actuala ediție a Cupei României, miercuri 11 august, de la ora 17,30, la Metalurgistul Cugir.

FC Hermannstadt – FC Buzău 2-1 (1-1)Marcatori: Silviu Balaure 43′, Baba Alhassan 48′ / Cristian Ciobanu 26′FC Hermannstadt: I. Pop – Pantea, Bejan (Antoche 46′), I. Stoica (cpt.), Opruț – Andr. Lungu (Mino Sota 69′) – Balaure, Alhassan, I. Năstăsie (P. Petrescu 69′), Oroian (C. Popescu 87′) – Buhăcianu (Plazonja 87′). Antrenor: Marius MăldărășanuFC Buzău: R. Stoian – Oteliță (R. Zamfir 85′), Wiktorski (Gaitan 85′), Ghinga (cpt.), C. Toma (90+2′) – Cr. Ciobanu, Mondragon (A. Lopez 66′), Ekollo, Cârstocea (Al. Munteanu 66′) – Chică-Roșă, T. Oltean. Antrenor: Cristian PustaiEliminat: Sebastian Ghinga 77′ (roșu direct)
CS Comunal Șelimbăr – Dacia Unirea Brăila 3-1 (0-1)Andrei Roșu 56′, Nicolas Antone 57′, 59′ / Raphael Stănescu 12′CS Comunal Șelimbăr: Vâtcă – Monea, Vișa, R. Crișan, D. Tătar – N. Antone, Curtean, Rob. Boboc, Al. Neacșa – Andr. Roșu, Cîrstean (Tineiu 89′). Antrenor: Eugen BezaDacia Unirea Brăila: Cr. Andrei – Cocîrlă, Stănciulescu, Paliu, Apostolache, Fl. Lungu (cpt.)(Voinescu 81′), N. Ioniță (Pătlăgică 61′), Petrache, Val. Robu (Taciuc 46′), R. Stănescu, Duțu (Răducan 61′). Antrenor: Florentin Petre
Etapa I: FC Hermannstadt – FC Buzău 2-1; CSC Șelimbăr – Dacia Unirea Brăila 3-1; Astra Giurgiu – Metaloglobus 1-2; Petrolul – Poli Iași 2-0; Concordia Chiajna – Unirea Constanța 2-0; Unirea Dej – Unirea Slobozia 0-2; Ripensia Timișoara – Dunărea Călărași 3-3; FC Brașov –Pandurii Tg. Jiu 2-2; U Cluj – Poli Timișoara; Steaua – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc