Steaua CSM EximBank și „U” BT Cluj, prima semifinală Superbet Final Eight Cupa României

Primele două clasate în Liga Naţională s-au calificat în penultimul act al Cupei României după ce au câştigat meciurile disputate în această seară, la Sibiu. Miercuri, 15 februarie, de la ora 17:15, se vor disputa celelalte două sferturi de finală, BC Mureş Tg. Mureş – Phoenix Galaţi și BC SCM Timişoara – CSM CSU Oradea.Steaua CSM EximBank și „U” Banca Transilvania s-au calificat în semifinalele Superbet Final Eight Cupa României după ce au învins, aseară, la Sibiu, în Sala „Transilvania”, pe SCM „U” Craiova, respectiv BC CSU Sibiu. Primele două clasate în Liga Naţională se vor duela pentru un loc în finală joi, de la ora 18.00.

Diferență de 20 de puncte

În primul meci al turneului de la Sibiu, Steaua CSM EximBank a câştigat la o diferenţă de 20 de puncte duelul cu formaţia din Craiova. Bucureştenii au început în forţă meciul, la jumătatea sfertului întâi conducând cu 17-0. După 10 minute tabela indica scorul de 23-7 pentru Steaua. Următoarea perioadă a fost mai echilibrată, dar s-a încheiat tot în favoarea echipei pregătite de Claudiu Fometescu (25-20), care avea astfel un avantaj de peste 20 de puncte la pauza mare (48-27).

Cel de-al treilea sfert le-a aparţinut celor din Craiova (21-13), astfel că, înaintea ultimelor 10 minute, cele două echipe mai erau despărţite de 13 puncte. În ultimul act, steliştii şi-au securizat victoria, impunându-se în cele din urmă cu 83-63.

Marcatorii

Pentru Steaua CSM EximBank au marcat Mihai Paul (15 puncte), Malesevic (14), Baciu (13), Long (12), Dudzinski (8), Negoiţescu (8), Runkauskas (8), Falker (3) şi Darwiche (două). Punctele echipei din Craiova au fost înscrise de Hargrove (15), Abrams (13), Fraseniuc (9), Burlacu (7), Bureau (6), Lee (6), Solopa (5) şi Taylor (două).

Al doilea meci

În al doilea meci al zilei, în faţa a aproape 2.000 de spectatori, s-au întâlnit pentru a treia oară în acest sezon „U” BT şi CSU Sibiu. După ce oaspeţii au deschis scorul, „galben-albaştrii” au întors rezultatul şi au condus până cu două minute înainte de prima pauză, când Adamovic a readus Clujul în avantaj cu o aruncare de la distanţă. La capătul primului sfert, „U” BT avea avantaj de două posesii (22-18).

Clujenii au condus în permanență, în actul secund, pe care l-au câștigat la un coș diferență, astfel că, la jumătatea întâlnirii, diferenţa dintre cele două echipe era de 6 puncte (40-34).

Clujul a învins

Radu Paliciuc a marcat primele 5 puncte ale reprizei secunde și CSU s-a apropiat la o jumătate de coș (40-39). A urmat o perioadă bună a Clujului (52-45). Igor Mijajlovic a egalat la 54, cu 3 minute și jumătate înainte de ultima pauză, moment în care Mihai Silvășan, antrenorul lui ”U” BT, a cerut time-out. La reluare, oaspeții au luat din nou avans și, cu 10 minute înainte de final, conduceau cu 66-60.

Clujul s-a desprins decisiv în sfertul patru, impunându-se în cele din urmă mai clar decât în precedentele două dueluri directe din acest sezon (88-70).

Au înscris pentru Sibiu

Pentru CSU Sibiu au înscris Paliciuc (19 puncte), Cooper (17), Mijajlovic (11), Bg. Popescu (9), Hardy (6), Davis (3), Dragoste, Banciu (două) și Lalovic (unul). Punctele formaţiei din Cluj au fost marcate de Vlad Moldoveanu (21), Dykes (19), Adamovic (17), Barro (10), Torok (7), Rasic (6), Pustozvonov (5) şi Kuti (3).

Miercuri, 15 februarie, se vor disputa celelalte două semifinale, după următorul program: