Teste trecute cu bine

CSU Sibiu a bifat trei victorii, înaintea duelului cu Reggio Emilia, din optimile FIBA Europe Cup.

Săptămână bună pentru CSU Sibiu, în Liga Națională de baschet masculin. Elevii lui Dan Fleșeriu au reușit trei victorii din trei, în Turneul 8, din Sala Trivale Pitești, care a marcat debutul returului. Rezultatele vin înaintea celui mai important meci din acest an pentru CSU, cel de marți 23 martie, de la ora 16, de la Oradea, cu Reggio Emilia, din optimile  FIBA Europe Cup. Echipa care învinge se va duela cu câștigătoarea dintre BC Dnipro și CSM CSU Oradea, pentru un loc în Turneul Final Four, programat în perioada 21-26 aprilie.

93-55, cu Miercurea Ciuc

În prima zi a turneului de la Pitești, CSU Sibiu și-a vărsat oful pe CSM VSKC Miercurea Ciuc, scor 93-55 (17-17, 34-1, 25-15, 17-22). După experiența neplăcută din ultimul act al Cupei României, de la Cluj, ai noștri au avut un început mai nesigur, însă s-au reglat în sfertul doi pentru un incredibil 34-1, care avea să pună ordine pe teren în privința câștigătoarei. Jackson a reuşit 21 de puncte, Rathan 14 p (5 recuperări, 5 pase decisive), Addison 13 p, Reynolds 11 p, iar Hardy 11 p.

Rezultatul avea să urce CSU Sibiu pe primul loc în clasamentul Ligii, poziție pe care va rămâne cel puțin până la finalul săptămânii, când U BT Cluj are programate 2 partide, cu Steaua și Athletic Neptun, într-un turneu desfășurat la Constanța.

87-70, cu CSM Focșani

În meciul doi, sibienii au dispus de CS Municipal 2007 Focșani, scor 87-70 (22-17, 21-14, 25-16, 19-23). Un meci controlat cap-coadă de CSU Sibiu, care a lăsat impresia că poate câștiga și-n patru jucători, dintre care unul să fie Jayce Johnson. Acesta a fost imperial sub panouri, reușind 16 recuperări. Tot el a fost și principalul marcator al sibienilor, cu 18 puncte. Cu Focșani, s-au mai remarcat Xavier Rathan-Mayes – 17 puncte, 9 recuperări, 6 pase decisive; Marquis Addison – 16 puncte, 6 recuperări, 7 pase decisive; Blake Reynolds – 15 puncte, 8 recuperări; Kaelin Jackson – 10 puncte.

Final excelent

Aseară, în derbiul turneului din Sala Trivale, CSU Sibiu a reușit o victorie muncită în fața BCM U FC Argeș Pitești, scor 84-75 (9-11, 29-21, 27-22, 19-21). Am avut un start catastrofal, ratând din toate pozițiile (0/7 la aruncări de 3 puncte). Tensiunea jocului avea însă să-i afecteze și pe jucătorii gazdelor, astfel că am consemnat unul dintre cele mai sterile sferturi din istoria Ligii (9-11). Cortina s-a deschis practic din sfertul secund, CSU Sibiu reușind să înscrie 56 de puncte și încheie cu avantaj următoarele 2 sferturi. Gazdele au recuperat în ultimul act până la 73-75, însă Dan Fleșeriu și elevii săi au gestionat din nou excelent finalul, cu 9 puncte marcate și doar 2 primite. S-au remarcat: Addison 27 (3x3p), Rathan 18 (1x3p), Reynolds 13 (3x3p), Cooper-Williams 8, Török 6 (1x3p), Hardy 6, Jakson 4, Gavriloaia 2.

Șanse bune

Elevii lui Dan Fleșeriu pregătesc intens, în aceste zile, partida cu Reggio Emilia din optimile FIBA Europe Cup. Avem șanse bune la calificarea în sferturi, mai ales că adversara tocmai și-a schimbat antrenorul, după un sezon intern slab. Ultimul meci câștigat de Reggio Emilia este cel cu Kormend, de pe 29 ianuarie, din grupele FIBA Europe Cup, scor 88-79. De atunci au urmat 6 înfrângeri consecutive. (M. P.)