Victorie în primul meci din 2018

BC CSU Sibiu a câștigat primul meci al returului de campionat, după o partidă intens disputată în Sala Transilvania.

Meciul de aseară s-a jucat cu casa închisă, iar suporterii și-au purtat favoriții spre victorie.

Confruntarea s-a încheiat 83-76 (25-14, 18-20, 19-24, 21-18), după ce, în prima jumătate a sfertului inaugural, oaspeții nu au reușit să marcheze nici un coș timp de mai bine de 5 minute.

Baschetbaliștii sibieni au început meciul extrem de bine, iar în primele 5 minute regulamentare au reușit să pună pe tabelă 17 puncte, în timp ce oaspeții nu reușeau să marcheze nici un punct. Nicolescu avea să spargă gheața pentru Oradea și să marcheze, după o aruncare reușită de 3p. BC CSU Sibiu a continuat jocul bun, dar cu o oarecare relaxare, lucru care le-a permis oaspeților să își intre în ritm și să recupereze din diferență, iar după primul sfert tabela indica 25-14. Sfertul al doilea a fost adjudecat de Oradea, 18-20, dar chiar și așa, sibienii intrau la vestiare la pauză cu un avans de 9 puncte. Sfertul al treilea a aparținut tot oaspeților, iar echipele intrau în sfertul decisiv la o diferență de doar 4 puncte, scor 62-58. Ultimul act al partidei însă venea să confirme jocul bun al sibienilor, iar confruntarea avea să se încheie 83-76, în favoarea BC CSU Sibiu.

La finalul partidei, antrenorul Dan Fleșeriu a declarat: ”Am început extrem de bine, cu o apărare foarte agresivă, dar la 17-0 băieții s-au relaxat puțin crezând că vor avea viață ușoară. Le-am permis să își revină prea ușor, pe fondul unor aruncări de 3 puncte deschise. Să sperăm că învățăm din genul acesta de greșeli, să nu le mai facem în meciul următor. Oradea este o echipă bună, în ultimii ani a fost în permanență candidată la titlu. Și-au adus, pe ultima sută de metri, un jucător senzațional, de care noi nu știam aproape nimic și ne-a pus probleme mari. Dacă acest jucător nu era cred că am fi avut o viață puțin mai ușoară. Îi felicit pe toți jucătorii noștri care au intrat în teren, dar și pe cei de pe bancă, pentru că au făcut o atmosferă foarte bună și i-au ajutat pe băieți să facă un meci bun. Sunt puțin îngrijorat, însă, pentru că, pe final, băieții au arătat o stare de oboseală pe care nu aș fi vrut să o văd”.

Pentru BC CSU Sibiu au marcat: Monyea Pratt 22p, Mirel Dragoste 14p, Lawrence Kinnard 11p, Marcel Davis 11p, Tyler Laser 11p, Radu Paliciuc 6p, Bogdan Popescu 5p, Christopher Cooper 3p.

Pentru BC CSU Sibiu urmează partida din deplasare la CSM Steaua Eximbank București, luni, 8 ianuarie, de la ora 20:00, urmând ca sâmbătă, 13 ianuarie 2018, să primească vizita celor de la BC SCM Timișoara, tot de la ora 20:00.