Victorie la Timișoara pentru BC CSU Sibiu

Echipa sibiană trece pe locul al III-lea în clasamentul Ligii Naționale de Baschet, după reușita din aceasta seară, de pe terenul celor de la BC SCM Timișoara. ​Câștigătoarea a fost decisă în ultima secundă, astfel că BC SCM Timișoara –BC CSU Sibiu s-a încheiat 72-73 (20-23, 16-17, 26-14, 10-19).BC CSU Sibiu se întoarce cu o victorie importantă de la Timișoara, după o partidă în care cele două echipe au alternat la conducere. Victoria galben-albaștrilor a venit în ultima secundă, după un coș de două puncte reușit de Kevin Hardy.

Apărare bună

La finalul partidei antrenorul principal al BC CSU Sibiu a declarat: „Am început meciul foarte bine. A fost o partidă în care am încercat să ne pregătim pentru Cupa României și am început cu doi români în teren: Popescu și Paliciuc. Datorită unei apărări foarte bune, am reușit să conducem chiar și la 14 puncte, însă apoi, timp de patru minute nu am marcat decât 4 puncte și le-am dat șansa celor de la Timișoara să revină. În repriza a doua a fost exact invers. Timișoara a fost cea care a început foarte bine, au condus cu 12 puncte, dar, ca și noi, nu au putut menține același ritm, iar în sfertul al 4-lea, tot datorită apărării bune, am revenit. Timișoara este o echipă foarte bună, foarte echilibrată și, cu siguranță, va pune multe probleme echipelor cu care se va duela pentru primele locuri”, a spus Dan Fleșeriu.

Marcatorii

Pentru BC CSU Sibiu au marcat: Bogdan Popescu-23p, Marcel Davis 12p, Kevin Hardy 11p, Igor Mijajlovic 10p, Boris Lalovic 6p, Chris Cooper 5p, Radu Paliciuc 4p și Mirel Dragoste 2p.

Următorul meci al BC CSU Sibiu se va disputa marți, 14 februarie, de la ora 20:30, cu U-BT Cluj Napoca, în cadrul turneului Superbet Final Eight Cupa României, găzduit la Sala Transilvania.