Viitorul ne poate reface moralul

FC Hermannstadt joacă sâmbătă „acasă“, la Mediaș, cu Viitorul Constanța, după meciul pierdut duminică în deplasare, în fața Astrei, 1-2 (1-1), în cadrul etapei a 26-a a Ligii I.

La Giurgiu

Hermannstadt și-a luat inima în dinți duminică, la Giurgiu, cu Astra. A început sus, a deschis scorul prin Bagaric, dar s-a întors din nou cu tolba goală. Atacantul sibian deschisese scorul în minutul 11, după o acțiune personală, însă Astra a revenit 4 minute mai târziu prin Răduț, cap din 6 metri, la un corner. Jocul a fost destul de echilibrat, dar o eroare în defensiva noastră i-a permis lui Krpic (‘57) să puncteze pentru scorul final. În ultimele 20 de minute am văzut o echipă sibiană mai hotărâtă ca oricând să agațe măcar un punct. Cu toate eforturile, n-a reușit să mai înscrie în fața unei grupări care s-a băgat pe final, uneori cu totul, „cu fundul în poartă“.

„Se îngroașă gluma!“

Înfrângerea a lăsat să se vadă o echipă sibiană afectată, în condițiile în care jocul pare să funcționeze, dar punctele merg mai întotdeauna la adversari. ,,Nu căutăm scuze. Suntem într-o situație delicată. Moralul nostru este scăzut”, a declarat Liviu Ciobotariu. „Se îngroașă gluma! Trebuie să strângem puncte!“, a arătat după meci Andrei Sîntean. ,,Toate se întâmplă împotriva noastră… Este frustrant“, l-a completat Alex Mățel.
„Avem nemulțumiri de mai multe etape. Nu dorim să fim ajutați, nu cerem milă. Ne dorim să fim tratați corect, să fim lăsați să jucăm, să ne putem apăra șansele și să se decidă pe teren dacă vom rămâne sau nu în prima ligă“, avea să declare după joc și Radu Neguț, managerul sportiv.

Sâmbătă, 13 martie, la Mediaș, de la ora 14,30, de pe penultima poziție în clasament, elevii lui Ciobotariu au ocazia să-și recapete încrederea în meciul cu Viitorul (locul 11), o echipă cu șanse doar teoretice la play-off, cu patru etape înainte de finalul campionatului regulat. (M. S.)