Am învins și-n Trivale! FC Argeș – FC Hermannstadt 0-1 (0-0)

FC Hermannstadt a bifat a 4-a victorie din acest sezon, astăzi, pe Stadionul „Nicolae Dobrin“ din Trivale, 1-0 (0-0) cu FC Argeș, în cadrul etapei a 9-a a SuperLigii României la fotbal. (Dan GREAVU)

Daniel Paraschiv a marcat al 5-lea său gol din acest sezon (foto: facebook/FCH)

Piteștenii ne-au arătat azi cum se joacă un meci pe teren propriu de Superligă, câtă atenție e în jurul partidei, cum sunt primiți spectatorii, cum sunt încurajați favoriții din stația de amplificare, cum sunt implicați copiii în această zi tratată ca pe o sărbătoare a sportului, la fel ca-n orașele din vestul Europei.

Pe un stadion cu nume de dribler rafinat, s-a jucat mai degrabă bărbătește, în forță, cu puține artificii tehnice. Sibienii în roșu, pentru a doua oară în acest sezon după egalul cu Farul din runda a 5-a, scor 0-0, au închis culoarele spre poarta lui Muțiu, cele câteva jumătăți de ocazii ale gazdelor din prima repriză venind pe fondul unor greșeli individuale în tabăra noastră, de regulă departe de poartă.

Măldărășanu a schimbat puțin față de runda trecută. A început cu Issah în locul lui Opruț – suspendat, Năstăsie în locul lui Biceanu și Balaure în locul lui Petrescu. Sibienii s-au mulțumit să destrame acțiunile adverse, fără să conteze deloc în atac, pe parcursul primei reprize. Practic, în primele 45 de minute, FC Hermannstadt n-a trimis niciun șut pe spațiul porții adverse, echipa noastră părând mulțumită cu un rezultat de egalitate. Cum nici FC Argeș n-a rupt gura târgului, tabela a indicat 0-0 la pauză.

După momentele de odihnă, cu piteștenii sfătuiți mai mult timp la cabine, FC Argeș a urcat mai mult, deschizând spații pentru jucătorii sibieni. Elevii lui Măldărășanu au profitat imediat și au  început să pună probleme. Jocul s-a aprins, s-au întețit atacurile la ambele porți, după care a venit accidentarea lui Issah, înlocuitorul lui Opruț în acest meci. Măldărășanu a fost obligat să improvizeze, aruncându-l în luptă pe Petrescu pentru a acoperi postul de fundaș stânga.

Ideile sibienilor pentru acest meci s-au reconfigurat, un punct părând a fi suficient. Mai erau 19 minute. Iar FC Hermannstadt juca la rezultat, cu Muțiu sigur în poarta noastră. În disperare de cauză, piteștenii au dat un asalt final în ultimele 5 minute, iar la capătul unui contraatac sibian, Daniel Paraschiv, care a alergat enorm în acest meci, a găsit resurse pentru a-l depăși pe Latovlevici în careu, a tras pe jos surprinzându-l pe Straton: 0-1! Atacantul nostru a înscris al 5-lea gol din acest sezon!

FC Hermannstadt: Muțiu – Butean, Antoche, Stoica (cpt.) (‘68, Bejan), Issah (’71, Petrescu)– Năstăsie (‘68, Biceanu), Mino Sota (‘68, Răuță), Alhassan, Balaure – C. Popescu (‘46, Dragoș Iancu), D. Paraschiv

În urma acestui rezultat, FC Hermannstadt acumulează 16 puncte în clasament, ocupând poziția a 4-a în clasament

În etapa următoare, FC Hermannstadt joacă la Mediaș, sâmbătă 10 septembrie, de la orele 15, cu Petrolul Ploiești, în derbiul nou-promovatelor. Gruparea ploieșteană a înregistrat un parcurs chiar mai bun decât al sibienilor, cu 5 victorii și două rezultate de egalitate, ocupând poziția a treia în clasamentul provizoriu.

Filmul meciului

Min 6 Apărarea noastră e depășită cu o minge lungă, Garita reia slab, iar Muțiu respinge

Min 12 Același Garita reia periculos din careul mic, din fericire puțin pe lângă poartă

Min 37 Donisa trage telefonat de la marginea careului de 16 metri, Muțiu reține cu siguranță

Min 39 Șut slab Ișfvan, pe lângă poartă, din poziție bună

Min 50 Duel Butean – Donisa în careu, piteșteanul cade, faza e analizată de sistemul VAR, dar nu se acordă penalti

Min 53 Pericol la poarta gazdelor, în urma unei combinații Balaure – Paraschiv, atacantul nostru centrează periculos, se opune Straton

Min 58 Baba Alhassan trimite primul șut pe poarta lui Straton

Min 62 Tofan reia cu capul mult peste, la capătul celei mai lungi faze de atac a gazdelor

Min 67 FC Argeș profită de avantajul unui om în plus pe teren, Issah fiind accidentat la marginea careului, Garita e periculos în careul mic, dar Muțiu e în excelentă formă și respinge

Min 78 Muțiu se remarcă la un șut trimis de Calcan din apropierea careului de 16 metri

Min 81 Contraatac rapid FCH încheiat cu centrare bună Balaure, mingea trece de un adversar se lovește de Paraschiv și trece pe lângă poartă

Min 85Tofan reia cu capul, Muțiu rețină cu siguranță

Min 86 Iancu îl încearcă pe Straton cu un șut pe jos

Min 87 Petrișor Petrescu trimite un trasor de la distanță, pe direcția lui Straton, care reține cu emoții

Min 89 Paraschiv se descurcă eexcelent în careu, îl întoarce pe Latovlevici și marchează din nou, șut printre picioarele lui Straton: 0-1