Am revenit cu picioarele pe pământ!

CSU Sibiu a ratat primul sfert de la Ploiești, încercând un meci întreg să întoarcă soarta partidei, după ce la un moment dat a fost condusă și la 19 puncte diferență. A irosit șansa unei a 4-a victorii consecutive în Liga Națională de baschet masculin, în chiar ultima rundă a turului sezonului regulat: CSM Baschet Petrolul Ploiești – CSU Sibiu 89-81 (28-15, 22-23, 26-24, 13-19)

Dincolo de duelul din teren, în această seară am avut un derbi al celor două galerii, fanii sibienilor demonstrând la Ploiești de ce formează cea mai frumoasă galerie din țară.

CSU Sibiu a început bine meciul, a condus pe tabelă, 13-12 în minutul 8, după care a asistat fără replică la un run de 7 puncte al gazdelor, 13-20, urmat de time-out-ul lui Hoyo. Run-ul avea însă să se ducă până la urmă la 16-2, primul sfert având să se încheie la 13 puncte în favoarea gazdelor, 15-28, cu Chițu autor a 11 puncte.

Hoyo a încercat să oprească avântul gazdelor, a reușit parțial, scorul a devenit 30-39 la jumătatea actului secund, apoi a fost nevoie de time out, cu 3,26 minute înainte de pauză, la 32-44, pentru ca apoi să se facă 14 puncte diferență, 32-46 în favoarea gazdelor, care au înregistrat procente importante, de peste 72 la sută atât la aruncările de 2 puncte, cât și la cele de 3 puncte. O treiță a lui Tamulis a tăiat diferența apoi la 10 puncte la intrarea în ultimul minut, însă actul secund avea să se încheie cu 38-50 în urma unui coș ploieștean în chiar ultima secundă.

Toate eforturile sibiene din actul trei s-au lovit de zidul ploieștean, care a reușit să păstreze diferența de 12 puncte. Ba mai rău, la un moment dat au fost chiar 19 puncte diferență, 48-67, la jumătatea actului trei.

Procentajele sibiene n-au fost prea grozave la Ploiești, cu 3 minute și jumătate înainte de final având de abia 45 la sută la aruncările de 2 puncte și 41 la sută la cele de 3, suficient însă pentru a ne apropia la 78-83, pentru un final încins, pe fondul unei apărări mult mai agresive.

Din păcate, am ratat 2 atacuri consecutive și chiar dacă ne-am apropiat la doar 4 puncte (81-85) în ultimele 30 de secunde, un coș de sus a lui Milin, apoi fostul sibian Calotă ne-a pus capac la 81-89 scor final.

CSM Ploiești a încheiat cu 57 la sută procentaj de reușită, față de 43 la sută CSU Sibiu, trupa lui Hoyo remarcându-se la aruncările libere unde a stabilit un mic record, 18 din 18 (100 la sută)

Gazdele au avut avantaj net la recuperări, 36-25 și 20-16 la capitolul pase decisive.

CSU Sibiu: McGrew 10 puncte, 4 recuperări și 2 pase decisive, Blake și Tamulis cu câte 16 puncte. Pratt a fost în double/double, cu 12 puncte înscrise, 11 recuperări și 6 pase decisive. Au mai marcat: Lucas Tohătan 9 puncte, Padgett 8 puncte și Rareș Uță 2. Prea puțin pentru a patra victorie consecutivă în Ligă.

Pentru CSU urmează o nouă deplasare, în cadrul primei etape a returului din cadrul sezonului regulat, miercuri 19 ianuarie, de la 18,30, la Constanța, cu Athletic Neptun.

Ce au declarat Javion Blake și Miguel Angel Hoyo, la finalul duelului cu CSM Ploiești