Amical cu șase goluri

FC Hermannstadt și CSC 1599 Șelimbăr continuă pregătirile în vederea reluării campionatului. Jucătorii celor două reprezentante ale județului în Liga 2 fac față cu greu la antrenamente, în condițiile în care în ultimele zile a nins abundent și au fost temperaturi de până la minus 20 grade Celsius.

FC Hermannstadt și CSC 1599 Șelimbăr au încheiat la egalitate, 3-3, meciul disputat miercuri pe „Pietricica“ (foto: facebook/FCH)

Chiar și așa, echipele s-au ținut de program și au susținut, miercuri, un meci de verificare pe sinteticul de la „Pietricica“. Pe un teren înghețat și parțial acoperit cu zăpadă, în fața câtorva spectatori curajoși, au terminat la egalitate, 3-3, după ce sibienii conduceau la pauză cu 2-0.

Meciuri echilibrate

Antrenorii celor două echipe au convenit ca partida să nu fie transmisă în mediul online, pentru a-și securiza nivelul de pregătire și schemele gândite. A fost un meci aprig disputat, spectaculos, la fel ca în prima dispută oficială, cea din tur de la Mediaș, când FCH și CSC Șelimbăr au terminat aproape de scorul stabilit miercuri: 3-2 (2-0).

Reamintim, în ultimul meci de verificare pentru cele două echipe, chiar înaintea debutului de campionat, FC Hermanstadt a terminat la egalitate, 1-1, cu CSC Șelimbăr, nou promovata reușind și atunci să revină pe tabelă.

FCH

Pentru FCH, în prima repriză au evoluat: Mutiu – Tomsa, Baba, Bejan, Opruț, Sota, Balaure, Stoica, Bucuroiu, Biceanu, Paraschiv, iar în cea de-a doua au intrat pe rând Pop, Issah, Buhăcianu, Șerban, Niță, Pantea, Petrescu, Antoche și Gândilă. Au înscris Stoica (‘10), Paraschiv (‘29) și Buhăcianu (83‘- după un penalti executat de Petrescu și contestat de șelimbăreni). Oroian, Blejdea și Hora au fost menajați, acuzând ușoare probleme medicale.

Echipa sibiană a venit după o victorie în amicalul de la Florești, de sâmbătă, 1-0 cu Unirea Dej, gol marcat de Balaure (‘29). Cu acel prilej au intrat rând pe rând toți cei 5 nou veniți, Ioan Hora, Gabriel Șerban, Ciprian Biceanu, Andrei Blejdea și Daniel Paraschiv, ultimul intrând titular.

CSC Șelimbăr

Eugen Beza a început cu Vâtcă, Vodă, Vișa, Crișan, Tătar, Luca, Cărăruș, Costiniuc, Ciocâlteu, Yameogo, Cârstean. După pauză, au intrat Eduard Beke (portar, 19 ani), Sergiu Moga (fundaș, 31 de ani), Monea, Boboc, Ruben Vecerdea, Buzan, Natea, Antone, Rotar, Toni Suciu. Au înscris Buzan (‘47), Rotar (‘67) și Cărăruș (’73).

„Călăreții roșii“ mai au programat un amical înaintea plecării în Antalya, mâine, cu Unirea Ungheni.