Avem de învins o echipă timorată acasă

FC Hermannstadt întâlnește în deplasare, vineri, 19 martie, de la ora 17,30, FC Voluntari. Echipa ilfoveană n-a mai câștigat pe teren propriu din 7 noiembrie 2020.

Cu moralul „la subsol“, elevii lui Liviu Ciobotariu merg la Voluntari gata să întoarcă roata, după un început de an cu doar o victorie (tocmai cu FCSB), 5 egaluri și 6 înfrângeri. Echipa sibiană s-a ridicat aproape de fiecare dată la nivelul partenerelor de întrecere, însă a suferit cumplit în atac, unde plecarea lui Debeljuh pare să fi creat un gol imens. Pur și simplu n-am prea marcat (7 goluri în ultimele 12 partide), iar punctele puse în joc s-au tot dus.

Cu trei etape înainte de finalul campionatului regulat, ne-am fixat bine pe penultima poziție în clasament, cu doar 23 de puncte, poziție de pe care mai mult ca sigur vom reîncepe cursa pentru evitarea retrogradării, din Play-Out, la fel cum am făcut-o în ultimele 2 sezoane. Cel mai greu a fost în 2019, când am câştigat meciul cu Dunărea Călăraşi, cu 2-1, cu gol marcat în ultimul minut al prelungirilor, în ultima etapă a play-out-ului, gol care ne-a permis să mergem la baraj.

Încă 3 etape

Așadar, campionatul se joacă până în ultimul minut, iar FC Hermannstadt nu are timp de lamentări. Până la play-out mai sunt 9 puncte în joc, în partidele cu FC Voluntari (etapa a 28-a), FC Argeș („acasă“) și lanterna Poli Iași (în deplasare). Cel mai probabil, toate viitoare adversare în cursa pentru evitarea retrogradării. Ca urmare, ar fi grozav să câștigăm de fiecare dată.

Primul test are loc vineri, pe stadionul „Anghel Iordănescu“ din Voluntari, în fața unei echipe cu victorii în ultimele 2 deplasări (2-0 la Iași și 1-0 la Clinceni, etapa trecută), dar care n-a mai câștigat pe teren propriu din runda a 10-a, pe 7 noiembrie, 4-0 cu Poli Iași. De altfel, a mai câștigat acasă doar cu FCSB (2-1, în etapa a 3-a) și cu Gaz Metan, în debutul sezonului.

Remiză albă, cu Viitorul

Echipa sibiană vine după o remiză albă „acasă“ la Mediaș, cu Viitorul, echipă pe care a scos-o practic din cursa spre play-out. A fost un meci de luptă, cu puține faze de poartă, însă chiar și așa puteam câștiga, cu gol în minutul 89, când Aosman a tras doar puțin alături, din afara careului. „A fost un rezultat echitabil, un punct care sincer nu ne ajută foarte mult însă pentru moral este bun. Veneam după o serie neagră de 3 înfrângeri consecutive şi aveam nevoie în primul rând de o victorie ca să ieşim de aici“, avea să declare după meci Liviu Ciobotariu.

La rândul său, Mircea Rednic, antrenorul Viitorului, a apreciat: „Două puncte pierdute, dar nu ştiu dacă le meritam, că nu am avut ocazii mari de gol“.

FC Hermannstadt a jucat în formula: Figueiredo – Belu, Viera, Scarlatache, Opruț – Mayoral, Pires, Addae (73 Aralica) – Sebaihi (57 Petrescu), Bagaric (73 Aosman), Oroian (31 Elbers). Rezerve: Pop – Dâlbea, Vodă, Buzan, Alhassan. Antrenor Liviu Ciobotariu

Liviu Ciobotariu l antrenor FCH: „Mai sunt 3 jocuri, trebuie să le tratăm pe toate la victorie. Avem nevoie de puncte, vrem să ne apropiem cât mai mult de echipele care sunt în faţa noastră.“

A revenit Yazalde

În încercarea de „a drege busuiocul“, FCH l-a readus pe Yazalde Gomes Pinto, internaţional din Guineea-Bissau, în vârstă de 32 de ani. Atacantul a avut evoluţii apreciate la Sibiu în returul şi play-out-ul sezonului trecut, când a marcat de 6 ori şi a oferit 5 pase de gol.

Opruț, la Euro

Adrian Mutu l-a convocat din nou pe Raul Opruț la Echipa Națională U21 a României, care va juca la Campionatul European de Fotbal U21 din Ungaria și Slovenia. „Raul al nostru se va alătura lotului condus de selecționerul Adrian Mutu după meciul cu F.C.Voluntari“, a anunțat clubul sibian.

În vârstă de 23 de ani (născut pe 4 ianuarie 1998 la Caransebeș), Raul Opruț a venit la FCH în 2019, evoluând în 58 de partide (1 gol marcat și 3 pase decisive). Pentru România U21 a jucat până acum de 2 ori.

Naționala mică debutează la Euro miercuri 24 martie, de la ora 22, în meciul cu Olanda U21. România face parte dintr-o grupă de foc, cu Germania, Olanda și Ungaria, gazdă a turneului.