Baschetbaliștii sibieni au luat bătaie la Timișoara

CSU Sibiu se întoarce cu o înfrângere după partida disputată în compania celor de la BC SCM Timișoara și încheiată cu scorul de 92-78 (20-20, 23-18, 20-19, 29-21).

Baschetbaliștii sibieni au avut un început de partidă în forță, însă gazdele au intrat rapid în joc și până la finele primului sfert au reușit să egaleze pe tabelă. Partida a continuat să fie extrem de echilibrată  și în sfertul al doilea, dar și după pauză, însă în ultimele 10 minute regulamentare gazdele își consolidau poziția la conducere, iar partida s-a încheiat 92-78 în favoarea lor.

La finele meciului, antrenorul principal Dan Fleșeriu a declarat: ”A fost un  meci în care mă așteptam ca Timișoara să joace cu maximă determinare și în care noi am intrat slab. Începutul bun ne-a făcut să nu depunem suficientă energie în apărare, iar acest lucru ne-a costat prima repriză. De asemenea, maniera de arbitraj care a lăsat meciul mai liber a fost folosit bine de Timișoara care a arătat mai multă agresivitate în apărare, iar jucătorii noștri, în primul rând, au cedat psihic. Timișoara are echipă bună, știam asta, iar astăzi au meritat victoria. Noi va trebui să învățăm să gestionăm agresivitatea adversarilor  și să răspundem cu același tip de agresivitate și cu un joc corect de baschet”.

Pentru BC CSU Sibiu au marcat: DeAngelo Riley 14p, Lawrence Kinnard și Monyea Pratt câte 13p, Laser Tyler 10p, Marcel Davis 9p, Mirel Dragoste și Christopher Cooper câte 7p, Radu Paliciuc 3p, Dragoș Gheorghe 2p.

”Referitor la incidentul petrecut în timpul unuia dintre timeout-urile partidei, clubul nostru condamnă ferm astfel de manifestări care nu nicio legătură cu spiritul de fairplay pe care îl promovăm în cadrul tuturor evenimentelor în care suntem implicați. Mâine (astăzi – n.red.) conducerea BC CSU Sibiu împreună cu staff-ul tehnic al echipei se vor întruni pentru a analiza cele petrecute și pentru a lua deciziile care se impun, conform regulamentului de ordine interioară al clubului”, a declarat Horațiu Floca, directorul BC CSU Sibiu.

După această partidă, BC CSU Sibiu joacă sâmbătă, 28 octombrie, de la ora 17.00, la Sala Transilvania, în compania campioanei României, U-BT Cluj Napoca. Biletele pentru această partidă s-au pus în vânzare exclusiv online, pe www.csusibiu.ro/bilete și pe www.kompostor.ro. În măsura în care vor mai fi disponibile, acestea se vor putea achiziționa și în ziua meciului, de la casieria Sălii Transilvania, înainte cu o oră de startul partidei.