Calificare în optimile FIBA Europe Cup

Cu un Hardy în formă și mii de fani cuplați la transmisiunea directă de la Istanbul, CSU Sibiu a reușit o calificare spectaculoasă în optimile FIBA Europe Cup.

CSU Sibiu s-a calificat în premieră în optimile de finală ale competiției masculine de baschet FIBA Europe Cup, la Istanbul, după două victorii și o înfrângere, într-o grupă cu Beșiktas Istanbul (Turcia), BC Balkan Botevgrad (Bulgaria) și CSM Oradea. La fel ca-n campionatul intern, din cauza pandemiei, meciurile din această fază s-au disputat sub forma de turnee. În debut, elevii lui Dan Fleșeriu s-au distrat cu BC Balkan, 88-75, însă au cedat în meciul doi în fața gazdelor turneului, Beşiktaş reușind să revină după eșecul din primul meci, cel cu CSM Oradea, învingând Sibiul cu 90-81.

Concentrați, pe final

Meciul trei, cu CSM Oradea, devenea decisiv în privința calificării în optimi. Sibienii au avut un nou început perfect, reușind să pună nu mai puțin de 17 puncte diferență pe tabelă după primul sfert. S-au relaxat însă prematur, iar atacul a fost dezastruos în sfertul secund, cu doar 6 puncte înscrise în 10 minute. Orădenii au revenit în joc, soarta partidei având să se decidă în sfertul patru. Cu 7 minute și 30 de secunde înainte de final, scorul indica 55-54 pentru CSU. Fleșeriu a reușit să-și țină elevii concentrați și, în cele din urmă, s-a făcut 78-70 (31-14, 6-20, 16-17, 25-19), scor care a adus calificarea în faza superioară a competiției pentru echipa sibiană.

Hardy – 19 puncte

În meciul care a decis soarta calificării, pentru sibieni au jucat Kevin Christopher Hardy 19 puncte, 6 recuperări, 6 pase decisive, Lucas Tohătan 12 p, 1 rec, 2 pd, Constantin-Aurelian Gavriloaia 2 p, Rolland Torok 4 p, 1 rec, 2 pd, Jayce Ryback Johnson, Kaelin Nolan Jackson 4 p, 2 rec, Christopher Cooper Williams 13 p, 10 rec, 2 pd Claude Christian Lutete 2 p, Isaiah Philmore 6 p, 6 rec, 1 pd, Marquis Ralondo Addison 16 p, 8 rec, 3 pd.

Și CSM Oradea

Deși învinși, orădenii merg și ei în optimi, în urma jocului rezultatelor. În ultimul meci al grupei de la Istanbul, BC Balkan Botevgrad a dispus de echipa locală Beşiktaş Icrypex, cu 74-71, CSM Oradea încheind astfel pe 3. Pentru calificarea lor era obligatorie victoria echipei maghiare Szolnoki Olajbanyasz (fără șanse de a merge în optimi) în partida cu Sporting Lisabona. A fost 78-67, iar România trimite astfel două echipe în optimi: CSU Sibiu şi CSM CSU Oradea.

Meciurile din optimi şi sferturi vor avea loc sub formă de turnee, în patru bule biosecurizate de câte patru echipe, în perioada 23-25 martie.

Pleacă Isaiah Philmore

Din păcate, după această calificare, a venit vestea despărțirii de americanul Isaiah Philmore, cel mai bun om în meciul cu bulgarii și unul dintre cei mai valoroși jucători sibieni. În vârstă de 31 de ani, „a decis să facă pasul mai departe, să își dezvolte cariera într-un mediu mai competitiv, în prima liga germană“, transmite CSU. Philmore a evoluat la Sibiu două sezoane şi jumătate. „Mi-aş fi dorit să nu se întâmple totul aşa, dar a trebuit să fac ce e mai bine pentru familia mea şi să profit de şansa aceasta şi sper că va fi bine şi voi ajunge acolo unde am visat dintotdeauna. Sibiul va fi mereu în inima mea şi asta nu înseamnă că nu vă mă voi mai întoarce vreodată. Cu siguranţă îmi va fi dor de fani, staff şi colegii de echipă. A fost o călătorie plăcută şi îmi pare rău că a trebuit să plec aşa. Dar a trebuit să o fac“, a spus Isaiah Philmore.

Clauză contractuală

Horaţiu Floca, președintele clubului sibian, a declarat că Philmore a mai avut oferte, însă a ales să rămână până acum. „Nu ne-am dorit niciun moment să ajungem la acest scenariu, deşi, încă din vară, Isaiah Philmore a avut această clauză contractuală ca, în cazul unei oferte mai bune, să poată pleca. Ştim că a mai avut oferte, dar a ales să rămână alături de familia galben-albastră, însă aceasta din urmă a fost greu de refuzat. Suntem conştienţi că pentru el este o oportunitate extraordinară şi nu putem decât să îi urmăm multă baftă mai departe. Noi ca echipă însă vom continua să ţintim sus şi vom anunţa curând numele celui care îl va înlocui pe Isaiah Philmore“, a declarat Horațiu Floca.

Primire călduroasă

Fanii CSU le-au făcut o primire călduroasă favoriților, la întoarcerea acasă, la Sala Transilvania. Zeci de suporteri au așteptat echipa pentru a-și demonstra din nou atașamentul față de culorile galben-albastre, spre bucuria baschetbaliștilor. „Împreună am reușit o calificare istorică pentru Sibiu și astăzi am simțit, în sfârșit, bucuria reușitei… pentru că am fost din nou împreună. Mulțumim tuturor celor care cred în noi, care ne sunt alături necontenit, partenerilor echipei, dar mai ales celor mai frumoși suporteri din țară!“, a transmis CSU pe pagina de Facebook.

În campionatul intern

CSU Sibiu revine în week-end în campionatul intern, în turneul din Sala „Gabriela Szabo“ din Voluntari. În cadrul etapelor 14 și 15 ale Ligii Naționale de baschet masculin întâlnește sâmbătă 6 februarie, de la ora 19:30, CSO Voluntari (locul 2, la egalitate de puncte cu CSU Sibiu – locul trei), iar duminică 7 februarie, de la ora 16,30, pe ABC Athletic Neptun Constanța (ultimul loc, fără nicio victorie în acest sezon), ambele partide fiind transmise online pe FRB TV.