Calificare la penaltiuri! FC Brașov – FC Hermannstadt 4-6 d. p. (1-0, 1-1)

FC Hermannstadt s-a calificat în grupele Cupei României, după ce învins FC Brașov la penaltiuri, în această după amiază, pe Stadionul Tineretului. Echipa sibiană a suferit în ofensivă, părând să atace cu săgeți boante, în lipsa lui Paraschiv și Alhassan, menajați pentru partida de duminică. Unde mai punem că a jucat mai bine de o oră în superioritate numerică.

Marius Măldărășanu a odihnit câțiva titulari obișnuiți în acest sezon, însă și-a pus speranțe mari în jucătorii trimiși pe teren. O ocazie potrivită pentru a le acorda minute în condiții de meci oficial.

Au intrat titulari mexicanul Medina, ghanezul Isaah, Răuță și Iancu, alături de Bejan, Antoche, Petrescu, Năstăsie, Popescu și Buhăcianu, jucători cu mai multe minute în această ediție de campionat.

N-a fost prea bine, echipa sibiană acuzând un presing agresiv al gazdelor, care i-a pus probleme. Elevii lui Alexa au presat mai mult, cu Angelov periculos în câteva rânduri. În bună dispoziție de joc, bulgarul avea să deschidă scorul, cu 3 minute înainte de pauză, după ce s-a demarcat foarte bine și a șutat plasat, în stânga lui Muțiu: 1-0.

Câteva minute mai târziu, o intrare „criminală“ a lui Saim la Isaah avea să se soldeze cu cartonaș roșu, astfel că FC Hermannstadt urma să evolueze o repriză întreagă în superioritate numerică. Fundașul nostru stânga a fost transportat la spital, fiind nevoie de investigații pentru a stabili gravitatea loviturii și măsurile care se impun pentru recuperarea sa.

Pentru actul secund, Măldărășanu s-a văzut nevoit să-l arunce în luptă pe Opruț în locul lui Isaah și s-a hotărât să-i verifice potențialul croatului Babic. Tot brașovenii au fost însă mai periculoși, același Angelov ratând de puțin dintr-o foarfecă din 9 metri poziție centrală. Golul avea să pice însă poarta gazdelor, dintr-o lovitură de 11 metri acordată pentru un fault la Buhăcianu. A transformat Petrescu (‘58): 1-1

Aspectul jocului avea să se schimbe radical, sibienii punând stăpânire pe joc, în căutarea golului doi. Au încercat câteva șuturi de la distanță, care au ocolit însă ținta. Timpul s-a scurs pe nesimțite, chiar dacă în tabăra sibiană au intrat pe rând „titularii“ Biceanu, Mino Sota și Oroian. FC Hermannstadt s-a zbătut ca peștele pe uscat, a jucat mai mult în jumătatea adversă, dar n-a găsit culoarul potrivit spre poarta adversă. S-a încheiat 1-1, o remiză deloc dorită, mai ales că duminică întâlnim Sepsi în SuperLigă.

În prelungiri, sibienii s-au aflat în continuare la cârma jocului, cu puține faze de poartă. Opruț a avut golul calificării în vârful bocancului, în minutul 109, dar mingea lobată din careu s-a dus puțin peste transversală. A mai fost un șut a lui Oroian, iar meciul s-a încheiat 1-1.

La loviturile de departajare, pentru sibieni au transformat pe rând Buhăcianu, Oroian, Biceanu, Babic și Opruț, în timp ce Muțiu a parat șutul lui Izata, al patrulea pe lista jucătorilor brașoveni.

Așadar, FC Hermannstadt s-a calificat în grupele Cupei României cu șase penaltiuri transformate din șase (unul în timpul regulamentar și cinci la loviturile de departajare), urmând să-și afle adversarele la tragerea la sorți de mâine.

Filmul meciului

Min 18 Antoche reia pe spate cu capul din careu, mingea ocolește de puțin bara din stânga lui Muțiu

Min 42 Angelov scapă de marcaj, trage în stânga lui Muțiu, balonul lovește stâlpul porții și intră în plasă: 1-0

Min 45 Saim îl lovește pe Isaah cu brutalitate și este eliminat. Ghanezul nostru a ajuns la spital

Min 52 Angelov reia din foarfecă, puțin pe lângă stâlpul din dreapta lui Muțiu

Min 57 Buhăcianu este faultat de Jovanovic la o centrare și se dictează penalti.

Min 58 Petrișor Petrescu trage cu sete de la punctul cu var: 1-1

Min 62 Năstăsie trimite direct pe poartă de la distanță, din lovitură liberă, se opune Micu

Min 68 Năstăsie șutează din unghi, periculos, balonul ocolește ținta

Min 103 Mino Sota încearcă să șuteze plasat, din afara careului, dar balonul merge pe centru și se opune Micu

Min 109 Opruț lobează peste Micu, dar și puțin peste transversală, din interiorul careului

Min 118 Micu respinge, cu soarele în față, un șut trimis de Oroian de la marginea careului mare

Min 119 Bejan trimite mult pe lângă, cu capul, după o lovitură de colț

FC Hermannstadt: Muțiu – Medina, Bejan, Antoche, Issah (‘46, Opruț) – Al. Răuță (‘76, Biceanu), Dr. Iancu (46’, Matko Babic) – P. Petrescu (cpt.) (’99, Balaure), I. Năstăsie (‘76, Mino Sota), C. Popescu (‘88, Oroian) – Buhăcianu. Antrenor: Marius Măldărășanu

După meciul din Cupa României, FC Hermannstadt se întoarce în campionatul intern. Duminică 2 octombrie, de la ora 13, întâlnește Sepsi Sf. Gheorghe, la Mediaș, în cadrul rundei a 12-a a SuperLigii.