Ce CALIFICARE! CSO Voluntari – CSU Sibiu 77-82 (49-40)

CSU Sibiu a reușit o calificare spectaculoasă în semifinalele Ligii Naționale de baschet masculin, după ce a câștigat în această seară în fața vicecampioanei CSO Voluntari, scor 82-77 (40-49), în deplasare, în meciul decisiv din primul tur al play-off-ului.

foto arhivă: facebook/CSU Sibiu

Gazdele au condus la un moment dat la 17 puncte diferență (37-20, în sfertul 2), însă elevii lui Tomas Rinkevicius s-au bătut ca niște… vulturi, izbutind să revină în sfertul trei, să egaleze și să preia conducerea. Într-un nou final de infarct, CSU s-a descurcat de această dată mult mai bine decât joi la Sibiu și a încheiat cu o victorie mare. Scor final: CSO Voluntari – CSU Sibiu 77-82 (23-15, 26-25, 14-21, 14-21)

Fără Roberts Blumbergs (entorsă), principalul marcator sibian în acest sezon, și cu Pratt strângând din dinți după o accidentare, echipa noastră a fost admirabilă în final. De la 63-52 în favoarea gazdelor, aproape de jumătatea sfertului 3, CSU și-a „ferecat” inelul, reușind un run de 13-0 (63-65), preluând astfel conducerea în debutul parțialului decisiv. Cu entuziasmul echipei venită din urmă, CSU Sibiu s-a dus apoi la 78-71, aproape de intrarea în ultimul minut. Deși le-a permis gazdelor să se apropie amenințător, 78-75 cu 30 secunde înainte de final, s-a concentrat excelent și s-a desprins în câștigătoare!

WHELAN a fost omul meciului, cu 18 puncte, 4 recuperări și 9 pase decisive. Uță a contribuit cu 14 puncte (1 rec.  și 1 p.d.), Crespo 13 pct (6 rec, 5 pd), Gavriloaia 11 pct (3 rec, 1 pd), Barro a fost în double-double, cu 10 pct (11 rec, 1 pd), Marinelli 7 pct (1 rec, 4 pd), Prat 5 pct (7 rec), Dragoste 4 pct.