Corecție pe Bega! SCM Timișoara – CSU Sibiu 92-79 (49-39)

De ce ne era teamă n-am scăpat. Din postură de favorită certă, CSU Sibiu n-a mai făcut jocurile excelente din ultimele 2 luni, în special în apărare, și a cedat în această seară în Sala „Constantin Jude“, 79-92 (39-49) în fața SCM Timișoara. Partida  a contat pentru runda a 24-a Ligii Naționale de Baschet Masculin, a 6-a din Top 10.

Whelan și-a făcut datoria cu 21 de puncte și 4 recuperări (foto: facebook/CSU Sibiu)

„Vulturii“  s-au trezit„tăvăliți“ de gazde încă din start, în condițiile în care timișorenii și-ar fi compromis aproape total șansele la play-off în cazul unei noi înfrângeri. Meciul a început de la 10-0 pentru gazde, după un run (cel mai lung din meci) care a surprins pe toată lumea. Sibienii au revenit apoi în joc, dar n-au reușit să întoarcă tabela, sfertul având să se încheie la diferență de doar 2 puncte, 19-17 în favoarea gazdelor.

În următoarele 10 minute, sibienii s-au apărat dezastruos. După ce Ionescu reușea egalarea la primul atac sibian, iar Barro ne aducea pentru prima și ultima dată în avantaj (23-22), SCM Timișoara s-a dezlănțuit. A înscris nu mai puțin de 30 de puncte în întreaga secvență, față de „doar“ 22 reușite de CSU, astfel că elevii lui Dragan Petricevic au intrat la cabine cu un plus 10 încurajator pentru ei, 49-39.

Nici sfertul 3 nu ne-a adus reacția potrivită. În nici 2 minute, CSU Sibiu avea handicap de 16 puncte, 39-55 (cel mai mare din meci), pentru ca aproape de jumătatea secvenței diferența să se fixeze la 14 puncte, scor 44-58. Tot 14 puncte între sibieni și gazde s-au consemnat și la intrarea în sfertul patru, 57-71.

Ritmul avea să se păstreze până în final, cu bănățenii care au mai adăugat 21 de puncte, în timp ce ai noștri au rămas cu consolarea că au câștigat sfertul, marcând 22 de puncte.

S-a încheiat SCM OHMA Mozzart Bet Timișoara – CSU Sibiu 92-79 (19-17, 30-22, 22-18, 21-22)

CSU Sibiu: Whelan 21 pct (4 recuperări), Barro 15 pct. (5 rec.), Blumbergs 12 pct. (8 rec., 1 pase decisive), Pratt 7 pct (4 rec. 4 p.d.), Dragoste 5 pct (3 p. d.), Uță 5 pct (3 rec.), Marinelli 4 pct (3 p.d.), Manchon Crespo 4 pct (1 p. d.), Ionescu 4 pct, Gavriloaia 2 pct (5 rec.)

Principalii marcatori ai gazdelor au fost sârbii Ilija Dokovic, cu 25 de puncte și Adam Mirkovic, cu 21 de puncte, ambii cu index 25.

În urma acestui rezultat, CSU Sibiu rămâne pe 4, cel puțin până mâine, când se joacă Rapid – CSO Voluntari. În următoarea etapă, echipa sibiană are programat meci tot în deplasare, de această dată la CSO Voluntari, sâmbătă 25 martie, de la ora 18,30.