CSU Atlassib a pierdut pe final la Craiova

CSU Sibiu- SCM U CraiovaBaschetbaliștii sibieni s-au întors cu o înfrângere după partida jucată pe terenul celor de la SCM U Craiova, scor 84-80 (13-25, 24-16, 17-23, 30-16). Elevii lui Dan Fleșeriu au făcut un meci bun în Bănie, miercuri seara, însă finalul a fost de partea adversarilor, care s-au impus cu 84 – 80. Deși sibienii au condus după primele 10 minute la 12 puncte diferență, iar la pauză au intrat cu avantaj la vestiare, în partea a doua a meciului gazdele au reușit să revină în joc și să câștige la capătul celor 40 de minute regulamentare. La finalul partidei, antrenorul CSU Atlassib Sibiu, Dan Fleșeriu a spus: „Jucătorii noștri au făcut un meci bun la Craiova și au intrat pe teren, așa cum le-am cerut, cu multă energie și entuziasm. Am făcut cu o apărare extrem de bună, la fel și tranziția ofensivă și am marcat de pe contra atac. Din păcate, în sfertul patru am încetinit în apărare din cauza faulelor, am și ratat la câteva faze, iar adversarii noștri și-a arătat experiența. Au marcat de trei puncte la trei faze consecutive și, deși am cerut time-out, nu am reușit să îi oprim. Ei au continuat.  Doar experiența jucătorilor Craiovei a făcut ca la final diferența să fie în favoarea gazdelor. Suntem însă pe drumul cel bun. Și în acest meci am făcut o apărare mult mai bună și mai agresivă ca până acum. Sunt bucuros că jucătorii au fost receptivi la toate indicațiile pe care le-am dat, chiar dacă nu au fost mereu cele mai inspirate. Vreau să fac un apel la suporteri să ne susțină în continuare, chiar dacă avem seria aceasta de înfrângeri. Nu trebuie să uităm niciun moment de unde am plecat la începutul sezonului, atunci când eram favoriți la retrogradare și nicidecum la calificarea în primii șase. Am ajuns aici și sunt mândru că reușim să ne batem de la egal la egal cu cele mai bune echipe din campionat”, a spus tehnicianul.

Pentru CSU Atlassib Sibiu au marcat: Hardy19, Gilbert 16p, Paul 13p, Mijajlovic și Tincu câte 11p, Calotă 8p, Harrison 2p. În următoarea etapă, CSU Atlassib Sibiu joacă pe teren propriu, luni 14 martie, de la orele 18.00, cu Steaua CSM Eximbank București