CSU Atlassib Sibiu, înfrângere cu Mureșul

CSU Atlassib Sibiu-BC Timisoara (1)
Cu doi dintre cei mai importanți jucători români din lot accidentați, CSU Atlassib Sibiu termină cu o înfrângere în meciul retur al primei manșe din Cupa României, scor97-73 (32-15, 20-27, 20-15, 25-16).

Galben albaștrii au cedat, în această seară, pe terenul celor de la BC Mureș Târgu Mureș, în meciul doi al primei manșe a Cupei României 2015/2016. După un prim sfert în care gazdele au condus, sibienii au reușit un sfert doi mai bun. Din păcate, Sibiul a încheiat cu o înfrângere la capătul celor 40 de minute de joc. În meciul din această seară, nu au putut evolua, din cauza accidentărilor, Georgian Păun și Octavian Popa Calotă, iar Lawrence Gilbert a jucat, la fel ca și în meciul tur, cu un deget imobilizat.
”A fost un meci special pentru noi în condițiile în care nu i-am putut folosi pe Calotă și Păun, ambii fiind accidentați. Am început meciul cu emoții mari, dar, pe parcurs, am revenit, însă nu îndeajuns pentru a putea pune probleme reale celor de la Târgu Mureș. Toți cei care au fost în teren au dat maximul pe care îl puteau da în acest moment. E bine că am terminat aceasta dublă fără alte accidentări majore. Felicit Târgu Mureș-ul pentru echipa frumoasă și valoroasă pe care au reușit să o facă”, a declarat Dan Fleșeriu, antrenorul principal al CSU Atlassib Sibiu.
Pentru CSU Atlassib Sibiu au marcat: Marek Klassen 16p, Vlad Tincu 12p, Kevin Hardy 10p, Cornel Cioacătă 9p, Lawrence Gibert 8p, Will Paul 7p, Michel Harrison 7p, Boris Lalovic 4 p.
Următorul meci pe care CSU Atlassib Sibiu îl va disputa va fi pe data de 2 octombrie 2015, în prima etapă a noului campionat, în deplasare la BC Timișoara. Partida începe de la orele 19:15 și va fi transmisă LIVE pe Digi Sport.