CSU Sibiu câștigă la Galați, după o repriză de prelungiri

„Vulturii“ au bifat cea de-a 12-a victorie în această ediție de campionat, 105-94 (22-20, 21-26, 23-22, 22-20, 17-6), în această seară, la Galați, cu Municipal, una dintre codașele clasamentului. Partida a contat pentru etapa a 25-a a Ligii Naționale de baschet masculin.

Pentru sibieni, cu o valoare a lotului net superioară gazdelor, principala provocare a fost prospețimea la ora jocului, în condițiile în care în urmă cu doar 5 zile au jucat la Timișoara un meci decis abia în ultimele secvențe.

În această seară, elevii lui Hoyo au acuzat deplasarea lungă și au început greu. Au modificat primii tabela, apoi au încasat un run de 7 puncte, oprit de un coș de trei McGrew. Municipal Galați a simțit însă echipa sibiană, care a ratat numeroase aruncări, și a apăsat pedala. După 5 minute, scorul era 14-8 pentru gazde, apoi 16-10. Sibienii au ripostat însă cu run de 7 puncte (16-17), pentru ca Olaf Schaftenaar să închidă sfertul cu un coș în ultima secundă, 22-20 în favoarea echipei sibiene.

În sfertul secund, cele două echipe au mers cap la cap, alternând la conducere pe tabelă. A fost 43-43, cu 12 secunde înainte de pauză. Time-out, gazdele în atac, ai noștri pregătiți să facă față. N-am reușit însă, apărarea noastră fiind prea lentă, iar Brewton a găsi un spațiu și a găsit coșul de trei puncte în chiar ultima secundă: 46-43 pentru CSM Municipal Galați.

Echilibrul s-a păstrat și pe perioada sfertului trei, astfel că s-a ajuns la 68-66 pentru gazde, cu 27 secunde înainte de finalul secvenței. Avem un ultim atac în sfertul trei, Blake e faultat fără să arunce. Time-out cu 9 secunde înainte de sirenă, ne concentrăm, aruncăm prin Olaf dintr-o poziție dificilă, dar mingea lovește inelul și revine în teren.

Am intrat așadar cu deficit de 2 puncte în ultimul sfert. În 3 minute, CSU Sibiu a trecut din nou în avantaj, cum a făcut-o deseori în acest meci, fără a izbuti desprinderea. A fost 73-72 pentru elevii lui Hoyo, apoi 74-73. Pratt înscrie de 3, pentru 77-73, dar Brewton revine cu același procedeu, apoi părăsește terenul cu 5 greșeli personale.

La 79-78 pentru CSU, Uță ne ajută cu un coș și aruncare suplimentară, 82-78. Mai sunt 4 minute. Meciul rămâne echilibrat, cu CSU în avantaj și CSM Municipal gată să revină. La intrarea în ultimele 2 minute, la scorul 84-82, același Uță ratează 2 libere, iar CSM egalează pe atacul următor. Tohătan repară cu 2 libere, 86-84. Dar gazdele egalează din nou.

La intrarea în ultimul minut, la 86-86, lungim prea mult atacul și îl irosim fără aruncare. Ratează și CSM Municipal, apoi McGrew înscrie pentru 88-86 și ne pregătim să ne apărăm în ultimele 19 secunde. În doar 8 secunde suntem egalați din nou, dar ne rămâne ultimul atac. Time-out, ne pregătim să surprindem apărarea gazdelor, Blake aruncă de trei, ratează și intrăm în repriza de departajare.

În repriza de departajare, CSU începe mai bine, are 96-90 pe tabelă, grație inspirației lui Rareș Uță. Ne apăram aproximativ apoi, spre disperarea lui Hoyo, 96-92, dar Blake – reușită de 3, apoi Tamulis tot de 3, au liniștit jocul. Cei doi au sporit diferența la 10 puncte, 102-92, cu mai puțin de 2 minute înainte de final. Pratt a mai adăugat 2 puncte, plus încă unul din aruncare suplimentară, iar tabela indica 105-92 pentru CSU. S-a încheiat 105-92, echipa sibiană reușind a 4-a victorie în deplasare din acest sezon.

CSU Sibiu: Uță 22 puncte, 6 recuperări, Blake 19 pct., 2 pase decisive, Tohătan 13 pct., 1 rec., 6 p.d., Pratt 12 pct., 8 rec., 6 p.d., Tamulis 11 pct., 1 rec., 2 p.d., Olaf Schaftenaar 11 pct., 4 rec., McGrew 7 pct., 6 rec., 2 p.d., Padgett 8 pct., 5 rec., 1 p.d., Dragoste 2 pct., 1 rec., 1 p.d.