CSU Sibiu încheie Top 10 cu victorie: 91-85 (44-36) la CSM ABC Athletic Constanța

CSU Sibiu a învins în această seară pe CSM ABC Athletic, la Constanța, scor 91-85 (44-36), și va juca în primul tur din play-off cu CSO Voluntari.

Elevii lui Tomas Rinkevicius s-au concentrat suficient în această seară pentru a încheia cu victorie un Top 10 în care ne-au dus de la extaz la agonie, apoi de la agonie la extaz. Au strâns rândurile fix atunci când era mai mare nevoie, în meciurile decisive, demonstrând pe teren că pot învinge aproape orice echipă și în acest sezon. Sperăm să fi ajuns în vârf de formă, întrucât în primul tur din play-off  vor întâlni vicecampioana CSO Voluntari, echipă pe care au mai învins-o în acest sezon (74-73 în februarie, la Sibiu), dar și de la care au încasat peste 100 de puncte (80-104 în 25 martie, în deplasare).

În această seară, la Constanța, sibienii au tras din greu pentru a-i face față lui Nathan Eugene Johnson, principalul marcator al gazdelor, cu 28 de puncte. Constănțenii s-au instalat la conducere în primul sfert, cu CSU mereu „în coaste“, ajungând la un moment dat la 25-16, cea mai mare diferență în favoarea acestora din întreg meciul.

Sibienii au recuperat în sfertul secund, au egalat la 29, aproape de jumătatea secvenței, după care au trecut la conducere până în finalul partidei (fără a se despinde decisiv). A fost momentul în care au stabilit și cel mai mare run din tot meciul, scorul evoluând de la 29-23 pentru gazde la 29-33 (Whelan 6 pct, Blumbergs 4 pct.)

Sibienii au intrat la cabine cu 8 puncte în față, avantaj care le-au permis să controleze ritmul în întreg sfertul 3. La un moment dat, după ceva mai bine de 3 minute, „vulturii“ au condus la 16 puncte diferență, 58-42.

Meciul s-a aprins chiar aproape de final, după o ultimă tresărire a gazdelor, scorul strângându-se la o singură posesie, 84-81 în favoarea CSU, după o aruncare de 3 reușită de Andrei Oprean. Manchon a replicat imediat pentru 87-81, dar CSM ABC Athletic a mai avut o răbufnire: a revenit la 88-85, cu 19 secunde înainte de final. „Vulturii“ au fost însă limpezi și s-au menținut în avantaj până la ultima sirenă. Scor final  CSM ABC Athletic Constanța – CSU Sibiu 85-91 (25-18, 11- 26, 20- 21, 29-26)

CSU Sibiu: Whelan a fost aproape de double-double, cu 19 puncte (9 recuperări, 4 pase decisive), Blumbergs 17 pct (4 rec., 4 p.d.), Uță 14 pct. (5 rec.), Pratt 12 pct. (5 rec., 5 p.d.), Barro 11 pct (6 rec., 2 p.d.), Ionescu 9 pct (2 rec.), Crespo 5 pct (1 rec., 4 p.d.), Gavriloaia 2 pct (1 rec., 1 p.d.), Dragoste 2 pct (1 p.d.)

Cel mai bun marcator al gazdelor a fost Nathan Eugene Johnson, cu 28 de puncte (7 rec., 6 p.d.)

În urma acestui rezultat, CSU Sibiu a încheiat faza a doua a Ligii Naționale de baschet masculin pe poziția a 5-a, urmând să întâlnească în primul tur din play-off vicecampioana CSO Voluntari. Primul meci e programat miercuri 12 aprilie în Sala „Gabriela Szabo“ din Voluntari. Jocul doi se va desfășura vineri 14 aprilie, tot pe terenul vicecampioanei, următoarele 2 partide fiind programate la Sibiu în 18 și 20 aprilie. Dacă va fi nevoie de un meci decisiv, atunci acela se va disputa la Voluntari, pe 23 aprilie.