Dezamăgire. Sepsi OSK – FC Hermannstadt 2-1 (1-0)

FC Hermannstadt a pierdut din nou în fața echipei Sepsi OSK SF. Gheorghe, la fel ca-n tur, 1-2, în această după-amiază, în deplasare, în etapa a 27-a a Superligii României la fotbal.

(articol de Dan GREAVU)

Echipa sibiană a schimbat echipamentul, pentru un nou început. A evoluat în negru. Fără victorie în acest an, și-a pus mari speranțe în deplasarea de la Sf. Gheorghe. Măldărășanu a propus o formulă prudentă, cu trei fundași centrali de meserie, bazându-se pe dinamica fundașilor laterali Butean și Medina. Cum era și normal, gazdele au dominat prima repriză, însă ocaziile au lipsit aproape cu desăvârșire, sibienii închizând aproape perfect culoarele spre poarta lui Letica. Nici contraatacul nostru nu a fost periculos, astfel că partida s-a transformat într-un duel tactic între Bergodi și Măldărășanu.

După aproape o jumătate de oră de „șah“, o greșeală în defensiva sibiană avea să încline balanța în favoarea Sepsi OSK. Antoche a încercat să țină o minge în teren de pe linia de fund, mingea  ajuns la Ștefănescu, centrare în gura porții, iar Adnan Aganovic a reușit să puncteze din careul mic, pentru 1-0.

Reacția sibiană a fost rapidă, Petrișor Petrescu având să dea replica printr-un șut periculos din lovitură liberă, din păcate fără rezultat pe tabelă.

După pauză, Măldărășanu a riscat mai mult, i-a aruncat în luptă de Baba Alhassan și Oroian, apoi, aproape de jumătatea reprizei, pe Biceanu, Babic și Balaure. Schimbările au destabilizat gruparea lui Bergodi. Fără să se avânte cu toate liniile în atac, FC Hermannstadt a reușit să egaleze, dintr-un penalti acordat pentru un henț în careu la un cap Babic, în urma verificării cu sistemul VAR. Mai mult, autorul infracțiunii a fost eliminat de pe teren pentru al doilea cartonaș galben. Era minutul 77 când Babic restabilea egalitatea, după ce tot el s-a aflat la originea penaltiului. Trecuseră doar 7 minute după ce îl înlocuise pe Paraschiv, în evidentă cădere de formă.

După gol, sibienii au prins mai mult curaj, au urcat mai mult în încercarea de a-și apropia toate punctele puse în joc. Planurile lor au fost date peste cap spre final, când Mino Sota a pus nefericit un picior la un duel în careu, la limită, Aganovic s-a împiedicat iar centralul a dictat din nou penalti. Bălașa a șutat precis, iar Sepsi a trecut din nou în avantaj, de această dată în inferioritate numerică: 2-1

Filmul meciului

Min 14 Mihai Butean șutează din afara careului, dar Răzvan Began se opune

Min 16 Ștefănescu șutează din afara careului, Karlo Letica intervine salvator

Min 21 Vesel Limaj nu găsește ținta, de la marginea careului

Min 27 Greșeală în defensiva sibiană, Adnan Aganovic împinge balonul în plasă din careul de 6 metri: 1-0

Min 32 Petrișor Petrescu trimite periculos din lovitură liberă direct pe poartă, se opune Răzvan Began

Min 75 Henț în careu, la un cap a lui Babic. Tamaș e eliminat pentru al doilea cartonaș galben

Min 77 Babic transformă penaltiul: 1-1

Min 86 Mino Sota pune un picior nefericit în careu în duel cu Aganovic, iar arbitrul central dictează din nou penalti

Min 88 Bălașa înscrie din penalti, în inferioritate numerică: 2-1

Echipele

Sepsi: Began – Bălașa, D. Ciobotariu, Tamas, Dumitrescu – Aganovic, C. Matei, F. Junior – Safranko, Tudorie, Ștefănescu. Antrenor: Cristiano Bergodi

Hermannstadt: Letica – Antoche, Bejan, C. Ene – P. Medina (46, Oroian), Sota, Limaj (70, Biceanu), Butean – P. Petrescu (46, Alhassan), D. Paraschiv (70, Babic), C. Popescu (70, Balaure). Antrenor: Marius Măldărășanu

Marius Măldărășanu: „Jocul a fost așa cum mă așteptam, foarte greu. Din păcate facem cadouri, trebuia să lăsăm mingea în corner, beneficiază adversarul. A doua repriză intrasem în joc, am egalat, chiar credeam că putem pleca cu 3 puncte. Este al 3-lea meci în care jucăm în superioritate numerică și nu câștigăm.“