„Doar un pic însărcinată, nu se poate“

l FC Hermannstadt a câștigat de Paști, 1-0 la Voluntari, dar n-a putut trece de Viitorul, miercuri, 0-0 „acasă“ l Sâmbătă 8 mai, de la ora 21,15, întâlnim Dinamo, în deplasare.

Până să turăm motoarele pentru două victorii consecutive, care să ne scoată în zona de baraj, se termină campionatul. FC Hermannstadt a mai dat o lovitură, de această dată la FC Voluntari, scor 1-0, însă a revenit „acasă“ la Mediaș cu un 0-0 atât de mic, în compania Viitorului Constanța, încât ne poate costa retrogradarea directă.

Pe contraatac

Pentru meciul programat chiar în ziua de Paști, Eugen Beza a propus o echipă FC Hermannstadt aproape standard, așezată pe 2 linii în fața porții lui Cristiano, cu ambiții mai degrabă de contraatac. Se pare că o dată merge, iar data viitoare nu… Duminică a venit rândul să meargă, iar echipa sibiană a reușit să intre în posesia celor trei puncte fără să facă mari minuni pe teren. Practic, a fost depășită la aproape toate capitolele de FC Voluntari: 40 – 60 % posesie, 375 – 554 total pase, 4-8 la cornere, 1-3 șuturi pe poartă, etc. Și totuși, cu un singur șut pe poartă, am câștigat. Reușita a venit chiar înainte de pauză, în minutul 45, prin Belu-Iordache.

Noroc

A fost nevoie însă de mult noroc, Betancor nimerind de 2 ori barele porții lui Cristiano, în minutele 7 și 11. „A fost un meci de angajament, un meci de sacrificiu, pe care l-am câștigat datorită motivației foarte puternice pe care am avut-o la acest joc. Am avut niște probleme tactice le început de joc, după care am schimbat puțin sistemul, din 3-4-1-2 am trecut în 3-5-2, după aceea nu au mai fost probleme de ordin tactic, a devenit o luptă unu contra unu“, a explicat Beza, la final.

La Mediaș, doar egal

Miercuri, la Mediaș, FCH avea șansa să egaleze la puncte Viitorul, dar n-a făcut-o. N-a putut. Atât echipa sibiană, cât și gruparea de la malul mării au jucat modest. A fost, practic, un meci nerecomandat… iubitorilor de fotbal. Puține faze de poartă, pase simple greșite, joc atletic, cu puține combinații finalizate altundeva decât în aut sau în picioarele adversarilor. Am suferit 65 de minute până să vină în sfârșit un șut pe poarta constănțenilor, prima condiție pentru a înscrie. L-a semnat Pires, nou intrat în teren. Și gata. A mai fost o intervenție a lui Cristiano, care ne-a salvat la o lovitură liberă de pe la 30 de metri, bine executată de internaționalul U21 Andrei Ciobanu (‘76).  Un scor alb, după o luptă surdă, fără orizont, care poate însemna cântecul de lebădă al echipei sibiene în actuala ediție a Ligii I. Sau, de ce nu, punctul care să aducă salvarea.

Etapa a 6-a din Play-OutChindia Târgoviște – Gaz Metan Mediaș 1-1, Astra Giurgiu – UTA Arad 1-2, FC Hermannstadt – FC Viitorul 0-0, Politehnica Iași – FC Dinamo 1948 1-2, FC Argeș – FC Voluntari

1. AFC Chindia Târgoviște 6          4          2          0          7-1          34

1. FC Viitorul Constanța 6 2          1          3          5-4          23
  2. FC Voluntari             5          2          1          2          3-4          23

…………………………………………………………………………………

1. AFC HERMANNSTADT 3 2          1          3          4-7          20
  2. Politehnica Iași            6          1          1          4          3-9          17

Locul 3 din play-off va juca baraj cu câștigătoarea barajului dintre locurile 1 și 2 din play-out pentru un loc în Europa Conference League.

Locurile 9 și 10 din play-out retrogradează direct. Locurile retrogradabile 7/8 din play-out joacă baraj cu locurile 3/4 din Liga 2.

Etapa următoare: sâmbătă 8 mai, ora 13,30: Gaz Metan Mediaș – Astra Giurgiu, ora 21,15: FC Dinamo 1948 – FC Hermannstadt; duminică 9 mai, ora 14: UTA Arad – CSM Politehnica Iași, ora 16,30: FC Viitorul – FC Argeș; luni 10 mai, ora 16,45: FC Voluntari – Chindia Târgoviște