Dragoste, în prelungiri. CSM VSKC Miercurea Ciuc – CSU Sibiu 84-86

CSU Sibiu a alergat serios pentru victorie la Miercurea Ciuc, 86-84 (25-15, 16-22, 19-13, 14-24, 12-10), în runda secundă a Ligii Naționale de baschet masculin.

Gruparea sibiană a încasat din nou peste 80 de puncte, de această dată de la una dintre cele mai modeste echipe ale campionatului, cu care, de regulă, adversarele își pun la punct coșaverajul. Ce-i drept după o repriză de prelungiri, dar impresia că apărarea e punctul nostru nevralgic rămâne.

Echipa sibiană a început „singură“ meciul, ducând scorul la 9-0, cu un cinci pe teren compus din Daniel Manchon, Roberts Blumbergs, Mirel Dragoste, Bariș Ozkan și Dallas Walton. Gazdele și-au revenit apoi, au echilibrat, însă primul sfert s-a încheiat la diferență de 10 puncte, 25-15 pentru CSU.

Aceeași diferență avea să se înregistreze și înaintea ultimului parțial (60-50), timp în care elevii lui Hoyo au condus în permanență, chiar dacă la un moment dat tabela s-a strâns la un singur punct prin sfertul doi (29-28), după un run al gazdelor de 8 puncte, sau au avut parte de o nouă cădere tot în sfertul doi, cu un run al ciucanilor de 11 puncte, care a fixat tabela la pauză la 41-37 pentru sibieni.

Meciul s-a aprins aproape de final, când Miercurea Ciuc a trecut pentru prima oară în avantaj, 72-70. Din fericire, „vulturii“ au găsit resurse și au închis meciul la egalitate, 74-74.

A urmat momentul lui Dragoste, care a decis partida cu 2 triple consecutive, după ce tot el transformase o aruncare liberă și marcase un lay-up. CSU Sibiu a depășit așadar CSM VSKC Miercurea Ciuc, scor final 86-84 (25-15, 16-22, 19-13, 14-24, 12-10).

Principalul marcator sibian a fost din nou Daniel Manchon (34:36 min. pe parchet), cu 24 de puncte, la care a adăugat o recuperare și 3 pase decisive. L-a urmat Mirel Dragoste, cu 17 puncte, 5 recuperări și 3 pase decisive. Roberts Blumbergs a înscris 12 puncte, având și 5 recuperări și o pasă decisivă.

Din tabăra sibiană s-au mai remarcat Gaston Whelan, cu 9 puncte, 6 recuperări și 2 pase decisive, Dallas Reid Walton cu 8 puncte, 9 recuperări și 3 pase decisive, Vuk Dordevic 6 puncte și o pasă decisivă, Barro 5 puncte, 3 recuperări și Ozkan 5 puncte, 2 recuperări și 3 pase decisive.

În urma acestui rezultat, echipa sibiană e pe podiumul Conferinței A, cu 4 puncte, la fel ca Rapid și U-BT Cluj Napoca.