Echipa Academiei Forțelor terestre pe primul loc la Campionatul Militar de Orientare

Lotul sportiv de orientare al Academiei Forțelor Terestre ,,Nicolae Bălcescu” din Sibiu a participat, în perioada 27-31 octombrie 2022, la etapa finală pe Ministerul Apărării Naționale a ,,Campionatului Militar de Orientare – Instituții de Învățământ Militar”.

Competiţia organizată în garnizoana Pitești, a reunit nouă loturi sportive din academiile militare și școlile de maiștri militari și subofițeri din Armata României.

În clasamentul final, la individual – feminin, sd.sg. Daria Ion a ocupat locul I şi sd.sg. Alexandra Ciociu, locul II, iar la individual – masculin, sd.sg. Alexandru Riza s-a clasat pe locul I şi sd.sg. Denis Bolonduț, pe locul III.

Pe echipe, atât fetele cât şi băieţii, au urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului.

În clasamentul general, lotul sportiv al Academiei Forțelor Terestre din Sibiu s-a clasat pe locul I.