Eșec la 21 puncte! CSU Sibiu – CSM Oradea 70-91 (37-38)

„Vulturii“ și-au supărat din nou fanii în Sala Transilvania, în această seară, cedând de o manieră categorică în fața liderului la zi CSM CSU Oradea. A fost 70-91, la capătul unui meci contând pentru etapa a 26-a din sezonul regulat și a 8-a din Top 10-ul Ligii Naționale de Baschet Masculin.

Elevii lui Rinkevicius au sperat la o prestație apropiată de cea din tur, de la Oradea, când au cedat la limită, în 4 martie, 80-81, după un coș încasat în ultimele secunde. De această dată, „vulturii“ n-au rezistat decât până la pauză. Au început din nou greoi, cu doar 11 puncte înscrise în primul sfert, în vreme ce Oradea și-a făcut simțită forța care i-a adus nu mai puțin de 21 de victorii la rând în Ligă. Prima secvență s-a încheiat 11-21, după care fanii galben-albaștrilor au reușit să-și scoată favoriții din „amorțeală“. CSU Sibiu a recuperat formidabil, cu un run de 11 puncte. De la 18-28 s-a făcut 29-28, cu Blumbergs (7 pct), Whelan și Pratt (câte 2) în prim-plan. Echilibrul s-a menținut până la intrarea la cabine, cu sibienii încheind repriza la minus 1, 37-38.

Din păcate, la reluare au revenit problemele noastre în atac, iar CSM Oradea a reușit un run de 7 puncte. În 4 minute, scorul a devenit 37-45.  Pratt a reacționat cu 2 puncte, după care un nou run de 7 puncte al oaspeților, pentru 39-52. Jocul s-a „rupt“, sibienii intrând în ultima secvență cu deficit de 10 puncte, 52-62.

CSM Oradea i-a păstrat apoi la distanță pe elevii lui Rinkevicius, având să consemnăm cele 10 puncte diferență de mai multe ori, 54-64, 56-66, 60-70 și 62-72. A urmat apoi un nou run al oaspeților, de această dată de 12 puncte, care ne-a spulberat și ultima fărâmă de speranță pentru acest meci. La 62-84, cu minus 22 la mai puțin de 3 minute până la final, zarurile erau aruncate. S-a încheiat CSU Sibiu – CSM CSU Oradea 70-91 (11-21, 26-17, 15-24, 18-29)

Cu Ogden Jr. și Tarolis, 28 respectiv 25 coeficient de eficiență, cu Bostici (14), Neal și Richard (câte 11) și Holt (10), orădenii ne-au fost superiori în această seară, la noi doar Blumbergs (17), Gavriloaia (13) și Uță (10) fiind într-un index de 2 cifre.

CSU Sibiu: Manchon Crespo 15 pct (1 recuperare, 1 pasă decisivă), Blumbergs 11 pct (8 rec., 1 p.d.), Uță 10 pct. (2 rec.), Gavriloaia 9 pct (2 rec., 1 p.d.), Whelan 8 pct. (5 rec., 3 p.d.), Pratt 6 pct. (4 rec., 3 p.d.), Marinelli 6 pct (1 rec., 3 p.d.), Dragoste 5 pct (2 rec.)

Principalii marcatori pentru CSM CSU Oradea au fost Mark Ogden – 22 puncte (4 rec.), Donatas Tarolis 19 puncte, Josh Bostic 12 puncte și Stephen Holt 11 puncte.

În urma acestui rezultat, CSU Sibiu coboară pe 6, cu 6 victorii și 10 înfrângeri, și va avea parte de 2  ultime etape „de foc“, decisive pentru calificarea în play-off.  Prima partidă e programată sâmbătă 1 iunie, de la ora 19, în Sala Transilvania, „vulturii“ urmând să joace o adevărată finală cu CS Dinamo București.

sursa: flashscore.ro