Eșec la zece puncte diferență

CSU Sibiu s-a ținut scai aseară de CSO Voluntari până aproape de final, în prima manșă a dublei pentru calificarea în Final Four-ul Cupei României la baschet masculin. De această dată, ultimele minute au aparținut gazdelor, care au încheiat cu 76-66 (18-18, 18-18, 14-16, 26-14), diferență greu de recuperat joi în returul din Sala Transilvania.

A fost un meci aprig disputat, ambele echipe încercând să închidă cât mai bine culoarele și să câștige duelurile unu la unu. Ca urmare, s-a înscris puțin, CSU având doar 30 de puncte marcate în ultimele 2 sferturi (16 în sfertul trei și doar 14 în sfertul patru), ceea ce a înclinat decisiv balanța în favoarea deținătoarei trofeului.

CSU Sibiu: Pratt 14 puncte, 9 recuperări, 3 pase decisive, Mc Grew 13 puncte, 7 recuperări, 2 pase decisive, Uță 11 puncte, 6 recuperări