Executate în Norvegia. Păstrăm șanse matematice

Norvegiencele de la Storhamar Handball Elite și-au luat revanșa, în această seară, în fața Măgurii Cisnădie, în Grupa C a EHF European League la handbal feminin. A fost 35-18 (16-8), după un meci controlat autoritar de gazde.

foto arhiva: facebook/Magura Cisnadie

Elevele lui Alexandru Weber n-au mai prins startul perfect din tur, încasând 3 goluri consecutive în debutul meciului. Păreau să revină în joc, Abed-Kader și apoi Rădoi, cu două reușite consecutive, restabilind egalitatea, în minutul 7.

De la 3-3, scorul s-a dus apoi repede la 7-3 pentru gazde (min. 11), replica echipei noastre fiind din ce în ce mai palidă astfel încât, la pauză, gazdele aveau deja o diferență confortabilă pe tabelă, 16-8.

Se vede treaba că Storhamar și-a făcut mai bine temele, a studiat jocul adversarului, a găsit ac de cojocul atacului nostru, iar la poarta Măgurii s-a dezlănțuit potopul. Scorul a căpătat proporții, pe măsura trecerii timpului. La jumătatea actului secund, tabela indica 27-13. Partida era însă departe de a fi terminată. În același ritm, diferența a crescut constant, finalul găsind scorul la 17 puncte diferență, 35-18 pentru gazde, cu un punct mai puțin decât maximul înregistrat în joc, de 18 puncte, 34-16 și 35-17, aproape de final.

Portarul gazdelor Eli Marie Raasok a fost în mare formă, cu 62 la sută șuturi parate în prima repriză și 50 la sută pe întregul meci, în timp de campioana mondială Emilie Hovden a fost principalul marcator al partidei, cu 13 reușite.

„Am făcut cel mai prost joc pe care l-am disputat în doi ani. Sunt dezamăgit de întreaga echipă, dar vom fi pregătiți pentru următorul meci împotriva lui Herning-Ikast“, a declarat Alexandru Weber, citat de ehfel.eurohandball.com

În urma acestui rezultat, Măgura coboară pe poziția treia, cu 4 puncte, la fel ca adversara din această seară. Storhamar a jucat însă ambele partide cu favorita grupei Herning-Ikast F, astfel încât a devenit favorită la ocuparea poziției secunde. Măgura rămâne cu șanse matematice, după un sezon european admirabil.

Așadar, soarta grupei se va decide săptămâna viitoare, pentru calificarea fetelor noastre în sferturi fiind obligatorie o victorie cu liderul Herning-Ikast Handbold coroborată cu un pas greșit a Storhamar în duelul cu lanterna Lada.

Măgura Cisnădie: Dana Abed-Kader 4, Julia Gariaeva, Maria Valentina Bardac și Marinela Alexandrina Neagu cu câte 3, Maria Andreea Rădoi și Valentina Blažević cu câte 2, Marina Dmitrovic 1.