FC Hermannstadt reia cursa spre podium

FC Hermannstadt caută să revină la ritmul excelent din startul Ligii I, după ce meciul din etapa trecută, cu CFR Cluj, a fost anulat la cererea grupării din Gruia. Echipa sibiană se deplasează în Capitală urmând să întâlnească FCSB pe Arena Națională, duminică 28 august, de la ora 21,30.

FC Hermannstadt a pregătit meciul pe Municipal, cu macaralele în spate (foto: facebook/FCH)

Principala preocupare a antrenorului Marius Măldărășanu, dincolo de a abate atenția jucătorilor de la restanțele salariale, este aceea de a menține concentrarea la un nivel ridicat, în condițiile în care echipa nu a mai jucat de aproape două săptămâni. Pauza forțată a venit într-un moment nu tocmai potrivit, la cererea antrenorului CFR Cluj, Dan Petrescu, care a dorit să-și protejeze jucătorii pentru un randament maxim în returul cu Maribor din Conference League. FC Hermannstadt tocmai primise statutul de revelație a startului de campionat, cu două victorii și 3 remize, rezultate în urma cărora a ajuns pe locul secund în clasament.

Adversar sleit de puteri

Scoasă din ritm, FC Hermannstadt are ocazia să-și recapete forțele pe Arena Națională, unde va întâlni o echipă sleită de puteri după meciul cu Viking din Conference League. Cu Nicolae Dică la cârmă, după un start dezastruos de sezon, gruparea bucureșteană a prins viață, însă nu pare capabilă să redevină o forță de temut nici în actuala ediție de campionat. A reușit o singură victorie în 5 etape, chiar în ultimul meci disputat, 3-2 cu Chindia Târgoviște, după ce a fost condusă incredibil cu 2-0, în condițiile unui jucător în plus pe teren (Cristian Neguț de la Chindia fusese eliminat încă din munutul 7).

Meciuri directe

În ultimele 5 partide disputate în campionat între cele două formații, FC Hermannstadt a câștigat o singură dată, în chiar ultimul meci, 1-0 în februarie 2021, anul retrogradării în liga secundă. În deplasare am pierdut de fiecare dată, 0-5 în octombrie 2020, 3-4 și 0-3 în 2019, an în care am pierdut și „acasă“ la Tg. Mureș, scor 0-4. De pomină rămâne însă marea victorie sibiană, din sferturile Cupei României, 3-0 pe Municipal, în martie 2018, pe când echipa noastră evolua în liga secundă. Doi ani mai târziu, tot în sferturile Cupei României, FCH ceda tot pe Municipal, 1-2 în fața FCSB, gol decisiv Florinel Coman în chiar minutul 90.