FC Hermannstadt, remiză albă în derbiul cu Petrolul

FCH a încheiat la egalitate, 0-0 cu Petrolul, în această seară, într-un meci desfășurat pe Stadionul „Ilie Oană“ din Ploiești, în cadrul rundei a 3-a din play-off-ul Ligii 2. Echipa sibiană rămâne pe poziția secundă în clasament, la 3 puncte în urma liderului.

foto arhivă: facebook/FCH

Măldărășanu a propus o formulă de echipă cu Iliev și Hora titulari, cei doi jucători experimentați urmând să aducă un plus de liniște în defensivă și respectiv idei pentru faza de atac. Punctul forte sibian, în prima repriză, a fost însă, din nou, mijlocul Biceanu – Mino Sota  – Alhassan.

FCH a ținut jocul departe de poarta lui Iliev, cu un presing sus și agresiv. Ca urmare, am avut parte de un joc italian, desfășurat mai mult între cele două careuri de 16 metri. Ba chiar echipa noastră a creat mai mult, a avut mai multe faze de poartă, puțin periculoase însă.

În actul secund, meciul a curs după aceleași coordonate, cu Petrolul ceva mai agresivă. Nae Constantin a mutat primul, iar galben-albaștrii au trecut în minutul 52 pe lângă cea mai mare ocazie a meciului. Huja a reluat puțin alături, cu capul, după un corner de pe stânga. Gazdele au mai presat câteva minute, apoi a mutat și Măldărășanu, iar echilibrul din teren s-a restabilit imediat. Petrescu și Paraschiv, în locul lui Balaure și Hora, au împins imediat jocul înspre poarta adversă. După numai cinci minute, Stoica avea să semneze cea mai mare ocazie sibiană, lovitură de cap după o centrare a lui Petrescu respinsă greu în corner de Avram (‘64)

Până la final, cele mai importante faze au avut loc la marginea terenului, unde s-au consumat schimbările propuse de cei doi antrenori. În teren lupta s-a întețit, au apărut nervi în tabăra ploieșteană, însă ai noștri au rezitat cu bine, elegant, fără precipitări.

FC Hermannstadt a dovedit și în această seară că avem un lot valoros, o echipă bine așezată în teren, care merită să revină în Liga I.

Meciul minut cu minut

Min 11 Balaure centrare de pe flancul drept, reluare Alhassan cu capul din careu, respinge portarul

Min 12 FC Hermannstadt joacă sus, are o lovitură liberă la care a dus șapte jucători în preajma careului advers

Min 20 Bratu reia cu capul departe peste poartă, la o centrare de pe stânga trimisă de Pashov

Se joacă între cele două careuri

Min 25 Baba Alhassan pătrunde cu mingea la picior, șutează de lângă un adversar, însă balonul îi alunecă de pe șiret și trece fără forță pe lângă

Min 34 Șut Pantea din unghi, nu-l surprinde însă pe Avram

Min 35 Opruț îl încearcă și el pe portarul ploieștean de pe celălalt flanc

Min 44 Stoica îi face un cadou lui Diara, atacantul ploieștean pătrunde în careu și trage aiurea, din poziție excelentă

Repriza secundă

Min 46 Nae Constantin mută primul. Intră Măzărache la gazde

Min 52 Ocazie mare Petrolul. Huja reia puțin alături cu capul, după un corner de pe stânga

Min 57 Ciubotaru șut deviat de apărarea noastră, balonul se duce peste poartă

Min 58 Takayuki Seto intră pentru Petrolul

Min 59 Dublă schimbare FCH: Paraschiv îl înlocuiește pe Hora, iar Petrișor Petrescu pe Balaure

Min 64 Ocazie importantă FCH. Petrescu centrare din lovitură liberă de pe dreapta, cap Stoica, Avram se întinde și respinge greu

Min 65 Iese Baba Alhassan, intră Năstăsie

Min 66 Cap Paraschiv peste poartă, la o nouă centrare Petrescu

Min 70 Preluare Diara la jumătatea terenului, pătrundere și șut violent de la 24 de metri, pe lângă poarta lui Iliev

Min 82 Dubla schimbare FCH: Buhăcianu îl înlocuiește pe Biceanu, iar Oroian pe Popescu

Min 90 Final 0-0