Frustrant! CSU Sibiu – CSO Voluntari 86-87 (42-45)

CSU Sibiu a amânat calificarea  în semifinalele Ligii Naționale de baschet masculin după ce a cedat în ultimele secunde în fața vicecampioanei CSO Voluntari, în această seară, scor 86-87 (42-45), în meciul 4 din primul tur al play-off-ului.

Într-o atmosferă de mare meci, cu tribunele Sălii Transilvania în galben-albastru, elevii lui Rinkevicius aveau nevoie de încă un succes pentru a se califica din nou în careul de ași al LNBM. Reușiseră o victorie în debutul seriei cu CSO Voluntari (92-78 la Voluntari), apoi încă una în meciul 3 (82-72, marți, în Sala Transilvania), iar fanii au luat cu asalt arena de joc pentru a pune din nou umărul la o performanță greu de anticipat în ianuarie, când, la capătul unei serii negative (4 înfrângeri și o singură victorie), era pusă în pericol calificarea în Top 10.

Mirel Dragoste a deschis meciul cu o liberă transformată, apoi  Blumbergs a dus scorul la 3-0. CSO Voluntari a replicat imediat, iar jocul s-a păstrat echilibrat. „Vulturii” s-au dus totuși la 5 puncte, 16-11, dar n-au reușit să se desprindă. Oaspeții au revenit puternic de la 18-13 cu un run de 9-0, stopat de Blumbergs cu un alley oop de efect. Sfertul s-a încheiat în favoarea oaspeților, scor 21-26.

În sfertul 2, CSU a reușit să recupereze deficitul, revenind la conducere, 32-31, după ceva mai bine de 5 minute. Oaspeții au replicat imediat cu un 5-0, pentru 32-36, însă CSU a refăcut 36-36, apoi 38-38. CSO Voluntari a gestionat mai bine până la pauză și a intrat la cabine în avantaj: scor 42-45.

Cu atitudinea leului rănit, CSO Voluntari a ținut cu dinții de acest meci și după pauză, rezistând echipei sibiene și vulcanului din Sala Transilvania. CSU Sibiu a fost mai eficientă în atac și a preluat conducerea 53-51 după aproape 4 minute. Tensiunea a atins cote maxime, echilibrul fragil fiind rupt când de parte, când de cealaltă. A condus CSU, a condus CSO, la diferențe de o posesie. Din păcate, am ratat 2 atacuri la 62-59, irosind șansa despinderii înainte de ultimul parțial. Și totuși, tabela s-a blocat la 66-62, după o aruncare de 3 transformată de Blumbergs.

Soarta calificării urma să se decidă în ultimele 10 minute. Am început cum nu se poate mai bine, CSU urcând avantajul la +9, scor 71-62. Partida era însă departe de a fi jucată. Am urcat la 10 puncte avans, 79-69 la intrarea în ultimele 5 minute. Și totuși…

Într-un final incandescent, gestionat prost de „vulturi”, CSU Sibiu s-a văzut egalată și condusă la limită, 84-85. Cu 13 secunde înainte de ultima sirenă era egalitate la 85-85, am condus cu 86-85, dar Whatson a închis meciul în favoarea oaspeților. Spre frustrarea tuturor sibienilor, s-a încheiat:

CSU Sibiu – CSO Voluntari 86-87 (21-26, 21-19, 24-17, 20-25)

CSU Sibiu: Uță 15 puncte (2 recuperări, 1 pasă decisivă), Pratt 14 pct (9 rec., 4 p.d.), Whelan  a fost în double-double cu 14 puncte (4 rec și 12 p.d.), Barro 13 pct. (7 rec), Blumbergs 12 pct. (5 rec.), Dragoste 7 pct (5 rec.), Manchon  5 pct., Sebastian Ionescu 4 pct. (3 rec.) și Gavriloaia 2 pct. (1 rec.)
Omul meciului a fost Watson, cu 30 de puncte și 28 coeficient al eficienței, în 32:31 minute pe parchet, cel mai mult dintre toți jucătorii de pe teren.

Meciul decisiv pentru calificarea în semifinalele competiției se va disputa duminică 23 aprilie, în Sala „Gabriela Szabo“ din Voluntari.