Gala Tineretului Sibian 2019 și-a desemnat câștigătorii

Proiectul „Noaptea Cercetătorilor 2019” a fost premiat în cadrul Galei Tineretului Sibian.

În cadrul evenimentului au fost decernate premii care au răsplătit activitatea de şi pentru tineret depusă de-a lungul anului 2019, activitate promovată de asociaţii și instituţii „care s-au preocupat de a oferi tinerilor posibilitatea de a participa la activităţile în folosul lor şi al comunităţii”.

Moment festiv

Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Sibiu a premiat, marți seară, câștigătorii din domeniile tineret, voluntariat și sport din județul Sibiu în cadrul ediției 2019 a Galei Tineretului Sibian. Evenimentul festiv, găzduit, la fel ca în anii trecuți, de Teatrul Gong, a constituit prilejul de a mulțumi organizațiilor neguvernamentale, cluburilor sportive, voluntarilor și partenerilor instituționali pentru activitatea de succes depusă anul acesta în județul Sibiu.

„Prin organizarea acestui eveniment festiv în fiecare an, ne străduim să prezentăm comunității sibiene proiectele și activitățile atât de/pentru tineret, cât și sportive, munca voluntarilor, coordonatorilor de voluntari, sportivilor și, nu în ultimul rând, a organizațiilor neguvernamentale și a structurilor sportive”, a declarat Nicoleta David, directorul executiv al DJST Sibiu.

Proiect de succes

Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu și-a adjudecat pentru a doua oară premiul pentru cel mai bun proiect multianual de/pentru tineret, fiind nominalizată alături de alte organizații cu redutabilă activitate în domeniul tineretului. Premiul a fost acordat „pentru stimularea dezvoltării lucrului în echipă, a dezvoltării personale, pentru stimularea dezvoltării antreprenoriatului în rândul tinerilor”.

„Noaptea Cercetătorilor este cel mai spectaculos eveniment științific al anului, momentul în care tot orașul se mobilizează să descopere magia științei, să constate că știința poate fi minunată. Dedicăm acest premiu valoros pentru noi tuturor celor care au contribuit la realizarea acestui eveniment complex. Mulțumim partenerilor, aducem respectuoase mulțumiri sponsorilor și adresăm felicitări tuturor colegilor, echipelor din facultăți, coordonatorilor acestora, care, prin implicare impecabilă au participat la succesul ăroiectului Noaptea Cercetătorilor 2019“, afirmă Daniela Maria Flucsă, de la Serviciul Cercetare, Dezvoltare din cadrul ULBS.


Câștigătorii din acest an

TINERET ȘI VOLUNTARIAT

  • Cea mai activă organizaţie de/pentru tineret: Cavalerii Turnului Înclinat
  • Cel mai bun proiect de/pentru tineret: stagiunea de teatru 2019, Asociația Compania de Teatru BECOME
  • Cel mai activ voluntar implicat în proiecte de/pentru tineret: Andreea Păcală, CNM Astra Sibiu
  • Cel mai activ coordonator de voluntari implicat în proiecte de/pentru tineret: Cătălina Ioana Tosa, Organizația Națională Cercetașii României
  • Cel mai bun proiect de/pentru tineret extrașcolar: Grădina verde de la Ruși, Cavalerii Turnului Înclinat
  • Cel mai bun proiect multianual de/pentru tineret: Noaptea Cercetătorilor 2019, ULBS
  • Cel mai bun proiect care pune în evidență cultura gastronomică, tradiții și obiceiuri: „Poftiți la șezătoare!“, Clubul GreenImpact „Cocoșul de munte“, Rășinari, Școala Gimnazială „S.P. Barcianu“
  • Cel mai bun proiect de/pentru tineret organizat de DJST Sibiu: Ziua Tineretului Rășinari 2019, Centrul de Tineret Rășinari, Locul II la Gala Națională de Tineret 2019, Iași
  • Cel mai bun proiect de/pentru tineret în colaborare derulat de DJST Sibiu: Asociaţia Dram Center 07 și Asociația Internațională de Tineret BECOME, Jocul ca teatru ediția a VIII-a – Tabăra naţională de comunicare şi teatru pentru tineret
  • Cel mai bun proiect de/pentru tineret finanțat de DJST Sibiu în cadrul CLP 2019: Academia de Voluntari, Asociația Positive Life
  • Cei mai activi voluntari implicați în activitatea centrelor de tineret din municipiul Sibiu: Centrul de Tineret Rășinari și Centrul de Tineret Sibiu – AICI – Animație, Interculturalitate, Comunicare, Împreună
  • Colaborare în susținerea și promovarea activității de/pentru tineret din județul Sibiu: Asociația Colors, Gala pentru Supervoluntari și Gala Tineretului Sibian
  • Dezvoltarea relațiilor între asociațiile de tineret din județul Sibiu și Republica Moldova: AICI RO – Moldova, Asociația Obștească a Copiilor și Tineretului Moștenitorii Bălți, Rep. Moldova
  • Colaborare în susținerea și promovarea activitătii studențești nonformale: Asociația Studențească SOLIDUS Sibiu
  • Autoritate locală care a sprijinit activitatea de/pentru tineret și sport: Consiliul Județean Sibiu, Primăria municipiului Sibiu, Primăria comunei Rășinari, Primăria orașului Cisnădie, Primăria municipiului Mediaș, Primăria comunei Șelimbăr
  • Instituţia locală care a sprijinit activitatea de/pentru tineret: Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong
  • Mass media locală care a promovat activitatea de/pentru tineret: Raluca Budușan

SPORT

  • Premii activitate sportivă școlară: Școala Gimnazială „Cireșarii“ Mediaș, loc III bronz – tenis de masă – echipe mixt – Gimnaziada 2019, prof. Bălăcean Flavius
  • Premii activitate sportivă școlară: Școala Gimnazială „Matei Basarab“ Turnu Roșu – echipa de oină băieți loc III – bronz – Gimnaziada 2019, prof. Șiclovan Laurențiu
  • Sporturi neolimpice – mențiune: Achim Marius Constantin, taekwondo ITF, CS Puma Club Sibiu
  • Sporturi neolimpice mențiune: Miclea Rareș, taekwondo ITF, CS Puma Club Sibiu
  • Sporturi neolimpice, mențiune: Constantin Elena, sambo, CSM Sibiu
  • Sporturi neolimpice, locul V: Coserea Staneci Iulia, powerlifting, CS Activ Sibiu
  • Sporturi neolimpice, locul IV: Ivan Iulia Maria, karate WUKF, CS Ippon Medias
  • Sporturi neolimpice, locul III: Toma Andrei, karate WUFK, CS Ippon Medias
  • Sporturi neolimpice, locul II: Văcariu Vlad, taekwondo
  • Sporturi neolimpice, locul I: Dancu Marius, taekwondo
  • Sporturi olimpice, mențiune: Logican Lucian, ciclism, CS Procycling Sibiu
  • Sporturi olimpice, mențiune: Cornea Vlad Victor, tenis de câmp, CS Pamira Sibiu
  • Sporturi olimpice, mențiune: Bucur Ionel, călărie, CSM Sibiu
  • Sporturi olimpice, locul V: Axinte Iarina Luana, volei, CSȘ Sibiu
  • Sporturi olimpice, locul IV: Roman Alexandru, judo, CSM Sibiu
  • Sporturi olimpice, locul III: Bolovan Paul, judo, CSȘ Șoimii Sibiu
  • Sporturi olimpice, locul II: Olaru Darius Dumitru, fotbal, CS Gaz Metan Mediaș
  • Sporturi olimpice, locul I: Pasca Alexandra, judo, CSȘ Șoimii Sibiu
  • Premiu special, ambasadori ai sportului sibian: Uiuiu Alexandra și Elizabeth Pavel, baschet
  • Premiu special, organizație implicată în activitatea sportivă: Tură în natură
  • Premiu perspectivă junior jocuri de echipă: echipa de baschet a CSȘ Sibiu – locul 3 turneul final al Campionatului Național de Baschet junioare I, antrenor Negru Lucian; echipa de baschet a CSȘ Sibiu – locul 3 turneul final al Campionatului Național de volei speranțe, antrenor Dan Gheorghiță
  • Premiu special sport activitate sportivă 2019: CS Măgura Cisnădie – handbal și CSU Sibiu – baschet masculin
  • Premiu de excelență performanță în activitatea sportivă: Mircea Vulc, antrenor emerit

Cosmin PAL

Participă la discuție!

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*