I-am DEMOLAT! CSO Voluntari – CSU Sibiu 78-92 (40-55)

CSU Sibiu a reușit o victorie uriașă în fața vicecampioanei CSO Voluntari, în această seară, în meciul unu din runda inaugurală a play-off-ului Ligii Naționale de baschet masculin. Dincolo de rezultatul care anulează avantajul terenului propriu al gazdelor în această serie de cinci partide, am remarcat o forță colectivă a CSU Sibiu incredibilă, care ne permite din nou să visăm frumos. S-a încheiat CSO Voluntari- CSU Sibiu 78-92 (22-33, 18-22, 13-19, 25-18), spre satisfacția galeriei sibiene care și-a încurajat favoriții pe tot parcursul întâlnirii.

foto arhivă: facebook/CSU Sibiu

Vicecampionii au mișcat primii tabela și au condus timp de aproape 4 minute. De la 9-7, elevii lui Rinkevicius au avut o perioadă excelentă, cu Blumbergs sclipitor (12 pct în primele 8 minute, cu 5 din 6 aruncări reușite / a ratat doar o aruncare de 3 din 2) și Whelan închizând primul sfert la 11 puncte distanță, 33-22 în favoarea CSU.

În cel de-al doilea parțial, gazdele au recuperat din prima 5 puncte, apoi „vulturii“ au oprit declinul și au refăcut până la 10 puncte, 42-32 la jumătatea sfertului, după care au sporit diferența la 15 lungimi, 55-40, scorul pauzei!

Sibienii au jucat în continuare ca o echipă, fiind de neoprit și-n debutul sfertului trei. Cu Pratt în zi de grație, atât în atac cât și-n apărare, și un run de 7 puncte, scorul a căpătat proporții: 65-42. Diferența a crescut la 25 de puncte, 72-47 după o aruncare de 3 reușită de Pratt cu ceva mai bine de 3 minute înaintea intrării în ultimul parțial. Pratt atingea la acel moment un index al eficienței de 30, secondat fiind de Blumbergs cu 20 și Uță cu 15. Blumbergs avea să încheie până la urmă cu index 27, Uță cu 17, urcând tot acolo și Whelan!

Cu sacii în căruță, în sfertul 4, sibieni s-au mulțumit să păstreze o distanță confortabilă pe tabelă, care să le asigure victoria. Scor final: CSO Voluntari- CSU Sibiu 78-92 (40-55)

CSU Sibiu: Blumbergs 21 pct (5 rec., 4 p.d.), Uță 15 pct. (5 rec., 2 p.d.), Pratt a fost în double-double cu 14 pct. (9 rec., 10 p.d.), Whelan 14 pct. (3 rec., 6 p.d.), Dragoste 9 pct (1 rec.), Barro 9 pct (2 rec.), Crespo 8 pct (3 rec.), Gavriloaia 2 pct (7 rec., 2 p.d.)

Meciul 2 din runda inaugurală a play-off-ului Ligii Naționale de baschet masculin este programat tot în Sala „Gabriela Szabo“ din Voluntari, vineri 14 aprilie, tot de la ora 18,30. Urmează apoi 2 partide în Sala Transilvania din Sibiu, pe 18 și 20 aprilie.