În sfârșit urcăm în clasament!

CSU Sibiu a reușit a treia victorie consecutivă în Liga Națională de baschet masculin, 87-80 (40-38) în această seară, în Sala Transilvania, cu CSM Focșani. Cel puțin până vineri, când începe runda a 15-a, suntem pe 6 în clasament, cu 6 victorii și 8 înfrângeri. Mai multe echipe din ligă au însă mai puține partide jucate.

forto: captura video

Elevii lui Miguel Hoyo au transpirat serios pentru a se impune în fața celor de la CSM Focșani, în această seară, în etapa a 14-a a Ligii Naționale de baschet masculin. După 2 sferturi echilibrate, în care diferența a fost făcută de un singur coș, ai noștri au apăsat pedala de accelerație în actul trei, nu înainte de a da emoții tuturor, când oaspeții s-au apropiat la un moment dat la un singur punct. Sibienii aveau să intre totuși în sfertul decisiv cu un avantaj de 9 puncte (69-60) grație unor procentaje excelente la aruncările de 3 puncte și în special la cele de 2 puncte (nu mai puțin de 72 la sută).

CSU Sibiu a trăit periculos finalul. Cu 100 de secunde înainte de ultima sirenă,  un coș de 3 puncte al oaspeților a „strâns“ tabela la 81-78, însă aruncarea a fost anulată de Tamulis la atacul imediat următor, și totul s-a terminat. În încurajările fanilor prezenți la meci, sibienii s-au impus în cele din urmă cu 87-80 (21- 19, 19-19, 29-22, 18-20).

În ceva mai bine de 35 minute pe parchet, McGrew a reușit un double-double, cu 17 puncte, 10 recuperări.

CSU Sibiu: Tamulis (29:25 minute pe parchet) 20 puncte, 3 recuperări, 5 pase decisive, McGrew 17 pct, 10 recuperări, 6 pase decisive, R. Ușă 14 pct, 5 recuperări, o pasă decisivă, Padgett 6 recuperări, Tohătan 11 pct, 3 recuperări, 3 pase decisive, Pratt 5 pct, 2 recuperări, 2 pase decisive.