Încă o VICTORIE plină de suspans! CSU Sibiu – Athletic Constanța 78-74 (37-40)

CSU Sibiu a reușit a 7-a victorie în ultimele 8 partide, în această seară, învingând CSM ABC Athletic Constanța în Sala Transilvania, scor cu 78-74 (37-40), în etapa a 4-a din Top 10-ul Ligii Naționale de baschet masculin.

(articol de Dan GREAVU)

„Vulturii“ au început cu o triplă Blumbergs, s-au dus apoi la 6-2, după care oaspeții au replicat și au păstrat echilibrul pe tabelă până la pauză. Cele două echipe au alternat la conducere, constănțenii luând chiar conducerea la diferențe mici, de una, maxim două posesii pe parcursul primului sfert, unul închis la 20-23. Cel de-al doilea parțial a debutat cu o triplă Ivanauskas, pentru 20-26, jumătatea parțialului găsindu-ne cu un handicap de 7 puncte, 29-36, apoi 31-38, reușind în continuare să recuperăm la 37-40 scorul pauzei.

Elevii lui Rinkevicius au ieșit de la cabine cu o apărare mult mai agresivă și, încurajați din tribune de înfocații suporteri galben-albaștri, au revenit pe tabelă și și-au asigurat un avantaj de 2 puncte la intrarea în ultimul sfert, 57-55. Am avut un run de 8 puncte chiar în debut (triple Dragoste și Blumbergs plus Barro 2 pct), scorul devenind 45-40 în nici 4 minute. Athletic Constanța a blocat însă ascensiunea „vulturilor“, iar partida a redevenit echilibrată în continuare astfel că sfertul 4 se anunța „de foc“.

După 3 minute, tabela indica 65-59 pentru CSU. Sibienii au avut apoi o nouă perioadă excelentă, cu 9 puncte consecutive, pentru 74-59, cea mai mare diferență din întreaga întâlnire. Părea că am scăpat în învingători, dar la 75-61 (cu 4 minute înainte de final) ne-am blocat permițând oaspeților un run de 11 puncte (cel mai mare din meci), scorul devenind 75-72 când mai erau doar 32 de secunde!

A urmat seria faulturilor tactice. Din fericire Blumbergs a fost concentrat, transformând 3 din 4 libere, în vreme ce Athletic Constanța a avut timp de doar 2 puncte, conturile fiind încheiate după o aruncare de 3 ratată de Cebasek. Scor final: CSU Sibiu –  CSM ABC Athletic Constanța 78-74 (20-23, 17-17, 20-15, 21-19)

CSU Sibiu: Blumbergs 18 pct (6 recuperări), Barro 15 pct (8 rec.), Dragoste 14 pct (3 rec. 2 pase decisive), Whelan 8 pct. (2 rec., 4 p.d.), Uță 8 pct. (3 rec.), Manchon Crespo 7 pct (1 rec., 1 p.d.), Gavriloaia 6 pct (1 rec), Marinelli 2 pct (1 rec., 2 p.d.)

Cel mai bun marcator al oaspeților a fost N. Johnson, cu 19 puncte, acesta reușind și 5 recuperări și 5 pase decisive.