Îndreptățite să viseze frumos

Măgura Cisnădie are parte de un început de an cum nu se poate mai bun (4 victorii în 5 meciuri disputate, singura înfrângere fiind suferită în deplasarea de la Herning-Ikast (Danemarca). În weekend a făcut un nou meci mare în Grupa C a European Ligue la handbal feminin și începe acum să se gândească la sferturile de finală. Sâmbătă, în Sala Polivalentă din Cisnădie, a învins Lada Togliatti, pentru a doua victorie în grupă 27-24 (14-10), după succesul de la începutul lunii ianuarie, 33-28 (16-13), în fața norvegiencelor de la Storhamar Handball Elite.

Elevele lui Alexandru Weber au controlat partida de la un capăt la celălalt, fără însă a se desprinde decisiv decât în final (chiar dacă au avut la un moment dat avantaj de 6 goluri, 14-8, în min. 26). Practic, după ce rusoaicele au înscris primul gol al meciului, fetele noastre s-au aflat permanent la conducere, după 1-1, singurul moment de egalitate fiind consemnat în repriza a doua, 20-20. S-a făcut însă rapid 23-20 și chiar dacă diferența de 3 puncte a fost consemnată și la final, în general s-a jucat cu determinare și mare atenție, mai ales că, de-a lungul întregii partide, Măgura a condus cel mai des la doar 2 puncte (diferență înregistrată de 15 ori de-a lungul întâlnirii).

Echipa noastră a avut un portar în excelentă formă, Kira Trusova reușind să încheie cu un procent de 41 la sută mingi apărate.

Măgura: Tătar și Blazevic câte 6 goluri, M. Neagu 5, Abed Kader și Gariaeva câte 3, Ianaşi și Dmitrovic câte 2.

În urma acestui rezultat, Măgura Cisnădie s-a fixat bine pe poziția a doua a grupei, cu 4 puncte (2 victorii și o înfrângere), golaveraj 88-83. Locul secund asigura calificarea în sferturile de finală.

În celălalt meci al grupei în cadrul etapei a 3-a, favoritele de la Herning-Ikast (Danemarca) întâlnesc luni 31 ianuarie, de la ora 20, Storhamar (Norvegia).