Înfrângere dureroasă! FC Hermannstadt – Chindia 0-1 (0-0)

Chindia Târgoviște a învins FC Hermannstadt în această seară la Mediaș, scor 1-0 (0-0), în cadrul etapei a 17-a a Superligii României la fotbal.

foto arhivă: facebook/FCH

Cu 4 victorii și un egal, cea mai în formă echipă a ultimelor 5 etape (alături de Farul) a sosit la Mediaș cu planuri mari. A urcat spre poarta sibiană încă din start, anunțând că a venit pentru toate punctele puse în joc.

Până să se lege mai bine la șireturi fotbaliștii sibieni, Chindia a trecut de trei ori pe lângă deschiderea scorului. Prima mare ocazie s-a consumat după 35 de secunde, Letica reușind să blocheze la o pătrundere surprinzătoare a lui Popadiuc pe partea lui Opruț. Oaspeții au căutat încă de două ori poarta sibiană în cinci minute, după care meciul s-a echilibrat.

Oroian a avut șansa golului în minutul 7, șutul acestuia trecând foarte aproape de țintă.

După startul vijelios de partidă, jocul s-a mutat la mijlocul terenului, prima nouă oportunitate venind tot la poarta sibiană. Căpușă (‘26) ne-a dat emoții cu un șut violent din 16 metri, aproape de vinclul din stânga lui Letica. Tot Chindia avea să încheie seria ocaziilor din prima repriză, Popadiuc căutând să-l surpindă pe Letica cu un șut plasat spre colțul lung, din 17 metri, prins de portarul nostru.

La reluare, pe fondul unui joc mai iute și mai avansat al sibienilor, dar și o schimbare tactică (Mino Sota în locul lui Răuță), Chindia avea să deschidă scorul în urma unei faze fixe. Corner de pe partea noastră stângă, Căpușă reia fără marcaj din 7 metri, Letica respinge, dar Celea (‘51) urmărește și înscrie: 0-1

FC Hermannstadt avansează apoi cu toate liniile, însă nu vine nicio fază periculoasă la poarta lui Căbuz. În minutul 66, la un contraatac rapid al Chindiei, scăpat singur spre poarta sibiană, Neguț (‘66) îl lobează pe Letica, balonul lovește însă transversala.

Măldărășanu lasă prudența la o parte, aruncă în luptă tot ce are mai bun în atac. Urmează un asediu la poarta lui Căbuz, avem câteva oportunități, dar nu reușim nici măcar egalarea. Scor final 0-1 (0-0)

În urma acestui rezultat, FC Hermannstadt rămâne pe locul 5 în clasament, la egalitate de puncte cu Petrolul.

Filmul meciului

Min 1 Popadiuc pătrunde pe partea lui Opruț, ajunge față în față cu Letica, croatul se opune

Min 7 Opruț îl lasează pe Oroian, acesta trage din unghi, Căbuz deviază, mingea se scurge spre poartă goală, dar nu nimerește ținta

Min 26 Căpușă îl depășește ușor pe Opruț, trage tare de la marginea careului de 16 metri, puțin pe lângă poarta lui Letica

Biceanu lent, pierde mai multe baloane, sare peste minge evitând „să bage piciorul“

Min 45 Popadiuc își face o minge la marginea careului nostru de 16 metri, ușor lateral dreapta, trage spre colțul lung, Letica reține

Min 51 Celea reia în plasă o minge respinsă de Letica, la un cap Căpușă în urma unui corner: 0-1

Min 55 Reacție bună a sibienilor, Oroian nu-l poate învinge pe Căbuz, din unghi

Min 66 Neguț face o cursă în viteză de la jumătatea terenului, nu este prins de nimeni din urmă, îl lobează pe Letica, balonul izbește transversala și revine în teren

Min 77 Petrescu reia din 8 metri, Căbuz intervine salvator

Min 89 Paraschiv reia peste poartă, din careu

Min 90 Stoica reia cu capul din corner, Căbuz reține

Hermannstadt: Letica – Butean, Antoche, I. Stoica, Opruț – Răuță (’46, Mino Sota), Biceanu (’67, Petrescu) – Balaure (’67, Buhăcianu), Alhassan (‘75, Babic), Oroian (’67, Iancu) – D. Paraschiv. Antrenor: Marius Măldărășanu

Chindia: Căbuz – Căpușă, Celea, Fernandez, M. Ioniță – Akhmatov, Passaglia – Neguț, Popadiuc, Dumitrașcu – D. Popa. Antrenor: Anton Petrea

În etapa viitoare, FC Hermannstadt se deplasează la Botoșani, pentru meciul cu FC din localitate programat luni 14 noiembrie, de la ora 21. Până atunci, miercuri 9 noiembrie, de la ora 14, întâlnește în deplasare Minerul Baia Mare, în Grupele Cupei României.

sursa: flashscore.ro