Învinse de Hong Kong, numărul 3 mondial

Cu medieșeanca Andreea Dragoman în lot, naționala României a încheiat parcursul la Campionatul Mondial pe echipe din Chengdu (China). Ieri, fetele noastre au avut de înfruntat în optimi Hong Kong, numărul 3 mondial, scor 2-3. A fost un duel extrem de disputat, care a ținut cu sufletul la gură întreaga asistență în special în meciul decisiv, pierdut de Elizabeta Samara cu 2-3 (9-11, în setul decisiv)

„Echipa națională feminină a României a fost eliminată de o altă favorită a competiției, Hong Kong, numărul 3 mondial, scor 2-3, într-un spectacol sportiv care a durat trei ore și jumătate în optimile de finală ale Campionatului Mondial din Chengdu!

Printr-o muncă în echipă remarcabilă, sportivele antrenate de Viorel Filimon și Mihaela Șteff au egalat situația de la 0-2 și cu toții am visat la sfertul de finală împotriva Germaniei, în China.

Semnalul revenirii a fost dat de Adina Diaconu, cea care a adus primul punct României, duel urmat de un al patrulea meci fulgerător. Învinsă inițial, Bernadette Szocs s-a întors cu forțe proaspete, a fost de neoprit și a învins categoric o adversară din top, Hoi Kem Doo, numărul șapte mondial.

Cu o presiune enormă pe umeri, în meciul decisiv, Elizabeta Samara și Chengzhu Zhu au scris istoria confruntării dintre România și Hong Kong, cu momente de strălucire de ambele părți ale mesei, dar cu jucătoarea asiatică învingătoare în setul decisiv.“ a transmis Federația Română de tenis de masă.

România – Hong Kong 2-3

Bernadette Szocs – Chengzhu Zhu 2-3 (10-12, 11-5, 18-16, 3-11, 10-12)

Elizabeta Samara – Hoi Kem Doo 1-3 (9-11, 7-11, 11-8, 6-11)

Adina Diaconu – Ho Ching Lee 3-1 (11-8, 12-14, 11-6, 15-13)

Bernadette Szocs – Hoi Kem Doo 3-1 (11-5, 11-9, 5-11, 11-6)

Elizabeta Samara – Chengzhu Zhu 2-3 (11-6, 11-13, 11-4, 7-11, 9-11)

Toate rezultatele echipelor naționale ale României și informațiile de la Campionatul Mondial echipe seniori Chengdu, pe site-ul FRTM